Reality mají nový fenomén. Videoprohlídky

Datum: 08.04.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Inzerátům na nárožích v nástěnkách či na tabulích v supermarketech pomalu zvoní umíráček. Moderní doba se žene kupředu. Majitelé nemovitostí tak umisťují na internet kromě podrobných popisů i bohaté fotogalerie, které mohou pomoci jim nebo realitním kancelářím lépe a rychleji uskutečnit úspěšný prodej. Realitní trh ovšem zaznamenal další nezanedbatelný krok vpřed – videoprohlídky!

Pro někoho možná na první pohled věc nepřekonatelně komplikovaná. Není se však čeho bát, vždyť už prastaré přísloví nám praví, že zdání klame. A hlavně na to opět nejsme sami. Pokud se při prodeji bytu rozhodneme vytvořit videoprezentaci svého obydlí, máme několik možností. V případě, že disponujeme potřebnou technikou a nepochybujeme o svých multimediálních dovednostech, připadá v úvaha varianta „samovýroba“. Každý z nás však musí zvážit své schopnosti a předejít tak nepříjemným okamžikům, kdy se přivalí vlna kritiky.

Existuje hned několik nešvarů, které videoprohlídky od neprofesionálů zrovna nezdobí. Často jsou to chyby stále se opakující. Před samotnou výrobou je potřeba si dílo správně rozvrhnout, připravit si jednoduchý scénář a v neposlední řadě uvést nemovitost do atraktivního stavu. Termín scénář nás nemusí děsit, protože ten můžeme ponechat klidně v hlavě. Úplně postačí, když se budeme vyvarovat základního nedostatku a do virtuální návštěvy zahrneme celou nemovitost. Na realitních serverech je nezřídka k vidění byt sice zdánlivě pěkný, ale ouha. Ze slibovaného 2+kk je pouze garsoniéra.

Průšvihem je naopak i případ, kdy se prodávající pochlubí svou nemovitostí v celé její kráse, prohlídka bytu končí u dveří, ale celou dobu se kamera třese, jako by se vezla na opotřebované pračce. Rozporuplně také působí nežádoucí zvuky jako dětský pláč nebo komentáře osoby, která nám při našem natáčení asistuje. Mnozí můžou namítnout, že to se přeci může stát. Ano, nikdo z nás není neomylný, ale obchod s nemovitostí se nedělá každý den a zůstává pro nás i určitou vizitkou. Stačí si vzpomenout na úsměvné fotografie, které můžeme občas vídat na internetu. Uživatel nabízí pohled do potenciálního obydlí kupujícího a na sporáku se vyjímá hrnec od oběda. Je třeba zvážit všechny okolnosti a promyslet všechny detaily.

Pokud je náš čas příliš vzácný anebo předem víme, že tuto záležitost chceme svěřit profesionálům, připadá v úvahu další možnost. Požádat realitní kancelář, aby videoprohlídku vytvořila za nás. Musíme ovšem počítat s tím, že tento servis by mohl být zpoplatněn stejně jako další podobné služby. Přesto se tato nepatrná investice může bohatě vyplatit. Vezměme v potaz fakt, že úspěšný prodej nemovitosti s sebou přináší nejednu návštěvu zvídavého kupce. Videoprohlídka může v tomto směru ušetřit čas nám i zájemcům o naše bydlení. Právě z tohoto důvodu musí však být prezentace kvalitní. Nevěrohodné pokusy mohou lehce odradit.

Developerské projekty se dnes už bez videoprohlídek neobejdou. Stačí navštívit jeden z mnoha jejich serverů a můžeme virtuálně objevovat klady nebo zápory domů či bytů v novostavbách. Často můžeme vídat také hotové profi filmy se známými tvářemi ze světa šoubyznysu nebo sportu. Není divu, každý chce přijít se zajímavou nabídkou. Proto bychom i my neměli zapomínat na fakt, že každá využitá možnost prezentace naší nemovitosti je nám ku prospěchu. A jak se říká, neopouštěj staré známé pro nové. Nezapomínejme na kvalitní fotografie, poutavé inzeráty a všechny další náležitosti realitního trhu. Videoprohlídky se však nezadržitelně valí do světa realit.

/zp/