Pop art v interiéru

Datum: 25.05.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Nudíte se k smrti? Interiér vašeho bytu vám připadá všední a zašlý jako roky používaný hrnek na kafe? Dávno netrpíte předsudky ohledně vysokého umění a obavami z pracek kýče? Tak zkuste pustit za svoje dveře pop art. Ačkoli tento umělecký proud se zrodil už v padesátých letech minulého století a svůj vrchol má dávno za sebou (diktoval především šedesátým létům dvacáteho století), jako zdroj inspirace rozhodne není mrtev. Tvář pop artu je tvořená odrazy masové pop kultury, spotřebního zboží a vůbec městského životního stylu. Jeho tvář je tvořena tvářemi filmových hvězd a komiksových hrdinů. Je to kultura křiklavá, laciná a trochu zvrácená, nic nepředstírá a s trochou štěstí si možná si podmaní i vás.

První idea: interiér podle pop artu

Nosným trámem inspirace je život velkoměsta. Každý ve městě je jiný, ale jedno je všem společné: neustálé proměny. To nachází odraz v pop artu, každý interiér je v něm sestaven z kusů přesně odpovídajících potřebám jednotlive a jeho povaze, to je ovšem vyjádřeho pomocí snadno přemístitelných, zaměnitelných a nenákladných součástí vybavení inspirovaných spotřební masovou kulturou. Tyto prvky tak můžeme dle nálady a potřeby stále měnit. Tak trochu v kontrastu k tomu se však do popartového interiéru hodí technické vymoženosti a různé vychytávky dnešní elektrotechniky.

Barvy: bereme jen to, co provokuje smysly

Barvami pop artu jsou jsou třeba krvavě rudá, sytá a šokující žlutá, výrazné odstíny zelené a podivínská oranž. Tyto barvy budeme svérazně kombinovat. Chceme vytvořit napětí. Použijeme také různé grafické prvky pro úpravu tapet i doplňků.

Materiály: pouštíme domů plasty

Jelikož se v inspiracích pop artem odrážíme ze dna masové kultury použijeme ten nedostupňujší a nejmasovější materiál (jistě kromě masa), a to plast. Ano, pevný a zároveň ohebný, svobodně lehký a tolik zatracovaný plast. Nicméně pro dominantní kusy nábytku, u nichž vyžadujeme nejvyšší odolnost, kvalitu a osobitost, se nám budou hodit i kov a sklo, které také nerozlučně kráčí ruku v ruce s městským životním stylem.

Nábytek: popíráme všechny zásady designu

Ve výběru nábytku jsme snad nikdy nebyli svobodnější. Můžeme si pořídit plastové židle oblých tvarů. Nemusíme si už zakazovat dětské sny jako třeba postel či sedačku ve tvaru auta. Návštevy se vám třeba i budou pošklebovat a dělat na vás "brm, brm" s výrazem pobavených obav o vaše duševní zdraví a vyspělost, ale možná vám taky po odchodu budou vaši fantasii a odvahu trochu závidět.

Motivy: obdivujeme plechovky a ikony

V inspiracích pro dekorace a doplňky opět vycházíme ze zájmů lidí velkoměsta a vlivů, jímž jsou vystaveni. Film, spotřební zboží, komiks, reklama a fotografie. Můžete použít klasické motivy jako jsou obrazy božské Marilyn a jiných hvězd stříbrného plátna (a tragických životů), plechovky, láhve od koly a reklamní letáky. Nicméně lze vzít cokoli z masové kultury, co k vám proniká. Je to koneckonců i dobrá terapie uměním a snad i způsob, jak se vyrovnat s válcem komerčích kultury na svých zádech připuštěním toho, že je součástí našeho života a přetvořením jí k obrazu svému. Pop art je kromě estetických hodnot i možností věnovat současně úšklebek i poklonu popové kultuře, ve které žijeme.