Netypický ekologický dům

Datum: 23.11.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Máte v plánu stavět či kupovat dům, ale chtěli byste udělat něco výhodného nejen pro sebe, ale také pro své okolí a přírodu v něm? Je zde pro vás tedy varianta ekologických domů. Ekologické stavění má ale několik úrovní a může zajít i do velkých extrémů. Na jeden z nich, který stojí ve Walesu, se můžeme dnes podívat.

Ve Walesu vše dohnali do extrému

Tento Waleský dům postavil jeho majitel spolu se svými známými jen svépomocí a to za pouhé čtyři měsíce. Tento domek byl postaven s co největšími ohledy na životní prostředí a s co nejefektivnějším využití přírodních energií z okolí. Dalo by se tedy říci, že majitelé bydlí v domku ve stoprocentní spolupráci s okolím. Samotná architektura domu je velmi zajímavá a využívá především jak jinak než přírodní produkty a snaží se minimalizovat podíl průmyslových materiálů.

Několik klíčů k takovéto výstavě

  • Využívejte kopců a strání a zapouštějte do nich své domy, ušetříte energii, materiál a získáte dobré zázemí
  • Využívejte k další stavbě kameny a hlínu, které jste vykopali při zapouštění část domu do strání
  • Na vybavení domu používejte co nejvíce dřevo a další přírodní materiály; Lipové dřevo je velmi vzdušné a vhodné pro interiér
  • Skvělými izolátory jak na podlahu, tak na zdi, jsou balíky slámy, které jsou navíc velmi levné a lehce instalovatelné
  • Komín je nejlepší stavět s pomocí kamenů, jelikož dobře vedou a pomalu propouští ven teplo
  • Levná lednice se dá vystavět pod podlahou a potraviny jsou chlazeny díky chladem, který vydává půda
  • Přes den může být dům osvětlován slunečním svitem, který do domu prochází přes střešní okna
  • Nepochybně ekologickou je též toaleta, která se později přeměňuje na kompost

Nápady pro inspiraci

Tato budova je bez pochyby nízkonákladová, co se týče stavby i pozdějšího provozu a svým celkovým fungováním se přibližuje téměř na hranici s přírodou. Tento způsob života, kde lidé žijí společně s přírodou, však není pro každého, je ale možné se u tohoto domu inspirovat a některé jeho nápady převést i do „standardních“ nízkoenergetických domů. Celkově tento způsob života však není pro každého a krom výhod jistě má i mnoho stinných stránek. Tento projekt však stojí na myšlence udržitelnosti obnovitelných zdrojů a nízkých pořizovacích nákladů díky použitým přírodním surovinám.

Ekologické domy jsou in

Pokud chcete ekologicky stavět, v žádném případě nemusíte sahat po variantě domu ve stromu nebo ho zakopávat do hlíny. Na snadě je mnoho dalších variant, jak ekologii vyhovět, ale přitom zůstat u stále ještě klasičtějšího bydlení v kamenných či cihlových domech. Jednou z mnoha variant a nejspíše tou v součastné době nejoblíbenější je soběstačnost co se týče výroby a spotřeby energie, myšleno je zde samozřejmě solární vytápění či ohřev vody díky solárním panelům.

Na ekologické stavění se díky jeho rostoucí popularitě specializuje čím dál tím více firem a je jen na vás jakou si vyberete a jak extrémním směrem se nakonec pustíte. Třeba i ve svém domě užijete některou z rad, které byly užity při stavbě stoprocentně ekologického domku ve Walesu.