Krajinami dětství - jak zařídit dětský pokoj

Datum: 14.06.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Děti mají zcela odlišný vlastní svět, čemuž odpovídají i jejich specifické potřeby ohledně bydlení, které vyplývají z mohem více důvodů nežli z onoho elementárního, tedy že jsou rozhodně menší než my. Dětská duše spíše než kterákoli jiná potřebuje pro svoje spokojené bytí a rozvoj příznivé prostředí. Proto zařízení dětského pokoje musíme věnovat zvláštní péči, která rozhodně nekončí tím, že vyklidíte pracovnu, sundáte ze stěn fotky lepých děv a do rohu dáte nezvykle malou postel se třemi plyšáky. Podíváme se na pár základních věcí, na které je třeba myslet při tvorbě interiéru v dětském pokoji. Zaměříme se na útlejší věk dítete a první část školního věku, to ostaně i proto, že u teenagera budete rádi, pokud vás občas do pokoje alespoń pustí, abyste směli odnést věci, které už začínají hnít a ponožky, které se už samy od sebe pomalu chystají k tangu.

Na co si dát pozor

  • Neopomínejte bezpečnost - použijte "chytré zásuvky" s centrálním ovládáním, které jsou v klidovém stavu bez proudu
  • Rovná pracovní plocha se pro děti nehodí, vhodná je plocha šikmá
  • Nepřecpávejte pokoj zbytečným nábytkem, dítě potřebuje prostor pro pohyb a hry
  • Nábytek, který sami používáte, není pro děti vhodný, potřebují vlastní, odpovídající jejich tělesným proporcím
  • Podlahu každopádně pokryjte kobercem (pro alergiky se hodí koberec z polyamidu s krátkým chlupem)

Pro nejmenší

Pro ty nejmenší tvory do půl roku věku postačí bezpečná dětská postýlka s jednodílnou matrací, která bude opatřena pracím potahem. Rodiče, kteří v tomto období neustále řeší biologická dobrodružství svého děcka, velmi ocení přebalovací pult a blízko něho umístěný odpadkový koš. Osvětlení nad pultem ani postýlkou by nemělo být příliš ostré.

Co by nemělo chybět v dětském pokoji

Základním kusem nábytku, který je třeba pořídit je kvalitní dětská postel. Pořiďte lůžko na nohách (pod ním vzniká vítaný úložný prostor) s vkládacím lamelovým roštem a kvalitní matrací. Ta by měla mít snímací pratelný potah. Dále bude dítě potřebovat pracovní plochu (o které jsme se už zmiňovali) a dětský nábytek, vhodné jsou také vaky na sezení naplněné polystyrenovými kuličkami. Nezapomeňte ani na šatní skříň a policové systémy s úložnými boxy na hračky.

Něco pro radost

Více než samotné bydlení a "existování" zajímá děti hraní. Takže zážitkem z bydlení bude pro ně třeba houpačka nebo houpací koník. Vhodné jsou i různé skrýše ať už pod palandovou postelí či v malém domečku nebo stanu.

Pro holku nebo pro kluka

Celkové barevné ladění a případné motivy na stěnách budeme samozřejmě tvořit i s ohledem na pohlaví dítěte. Pro kluky zvolíme chladnější tóny barev a pro holky zase ty teplejší. Ovšem rozhodně to nežeňte do extrému, není žádoučí, abyste například holčičku vystavovali nedůvodným vlnám růžových a nadýchaných šoků. Stejně tak dvakrát měřte při výběru motivů a zachovávejte jistou míru vkusu, děti mají sice jiné zájmy nežli my, ale to neznamená, že jsou duševně méněcenné a nevnímají nevkus a nesoulad. Vhodným motivem obecně mohou být např. zvířata nebo komiksové postavy (samozřejmě z těch komiksů, které nejsou pro malé děti vyloženě nevhodné).