Jak vybavit byt - výstava TOP LIVING 2010

Datum: 29.04.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Vlastnit nemovitost a bydlet v ní není vše. Sám objekt domov netvoří, domov je tvořen tím, co je uvnitř nemovitosti, tedy jejím vybavením, interiérem, jednoduše prostě nábytkem. Vybavit celou domácnost nebo jen například jeden její pokoj je mnohokrát oříškem i pro odborníky a faktorů, podle kterých se můžeme při vybavování řídit je nesčetně. Otázkou je, zda chceme byt či dům vybavovat účelně či stylově, levně či draze, nadčasově či moderně.

Pokud má člověk dostatek financí, nechá vše v rukou odborníka a má vystaráno, byt bude moderně a stylově vybaven, jen finanční stránka bude nejspíše poněkud náročnější. Pokud si chce člověk byt vybavit sám, je nejlépe si ujasnit v jakém duchu se celý objekt a jeho vybavení ponese. Pro tyto účely nám obchodníci přinášejí nekonečná množství katalogů, vzorníků, výstav, showroomů a podobně.

I já jsem se na jednu takovouto výstavu nábytku vydala, abych zjistila, jaké trendy jsou pro letošní rok v nabídce a jakým stylem by se naše domácností vybavované v letošním roce měly nést. Chtěla bych podotknout, že výstava s názvem TOP LIVING 2010 byla ve znamení prodejní výstavy, která byla však určena ne nějakým převratným futuristickým ultramoderním trendům, avšak trendům určeným pro domácnosti „běžných smrtelníků“. Na této výstavě bylo zastoupeno zhruba deset velkých tuzemských výrobců nábytku a soustředili se především na vybavení obývacích pokojů, ložnic a kuchyní. Na výstavě bylo možné i zakoupení nábytků za výstavní ceny, které se pohybovaly zhruba na 80% cen standardních, které firmy nabízí.

OBÝVACÍ POKOJE

U sedacích souprav byl trend jasně viditelný a i přes lehké odchylky zde jednoznačně vévodily hranaté tvary, které byly z devadesáti procent podpořeny koženým materiálem a to především v bílé barvě. Bylo zde patrné, že zde vyhrává estetičnost nad praktičností a pohodlností. Nejčastěji jsme zde mohli vidět kombinace rohových sedaček s taburety či otomany. Ke světlým sedacím soupravám ve valné většině byly naaranžovány skleněné konferenční stolky v kombinaci s tmavým dřevem, které bylo totožné jako u obývacích stěn. Ani zde nebylo vidět jiné tvary než hranaté linie. Skříňky byly ve valné většině prosklené a velmi zajímavým detailem bylo velké množství skleněných podsvícených poliček.

KUCHYNĚ

I kuchyně se opět nesly ve velmi moderním stylu, který nezapře ostré linie a hranaté tvary. U kuchyňských linek je však větší důraz kladen na praktičnost a to především z pohledu velikosti úložného prostoru. U kuchyňských stolů dominovalo opět především sklo, stejně tak jako u konferenčních stolků v obývacích pokojích. Židle jako vybavení do kuchyní se nesou především v trendu úzkých a s vysokým čelem, až na jisté výjimky.

LOŽNICE

Zde byl trend nejednoznačný a záleželo především na vystavující firmě, zda upřednostnila praktičnost či design. Byly zde vidět jak sestavy dřevěných rámů s možností výběru matrací, tak celočalouněné sestavy. Ve všech případech však u postele nechybělo čelo a postel byla na nožičkách.

Jednoduchým shrnutím trendů, které dominují u letošního nábytku, jsou rovné linie a hranaté tvary. Velký prostor se zde dávají barvy a především jejich barevné kontrasty. Důraz je také kladen na luxusní vzezření nábytku. Pokud byste ovšem chtěli, aby nábytek nejen luxusně vypadal, ale luxusním opravdu byl, budete muset sáhnout hlouběji do peněženky, a to i v případě sériové výroby. Tyto vyšší ceny jsou dány především kvalitnějším materiálem, který by měl ovšem vydržet daleko podstatnější dobu, než „obyčejný levný“ nábytek. Rada je tedy jednoduchá, při výběru nábytku si nejdříve velmi pečlivě rozmyslete na co a v jaké intenzitě budete nábytek používat a především, za jak dlouhou dobu ho chcete obměnit. Tak je to ale se vším a nejen s nábytkem.