Hypoteční úvěry: Novinky na trhu

Datum: 07.06.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Hypoteční trh prochází od počátku roku 2010 zajímavými změnami. Banky ve snaze přilákat nové zájemce o hypotéku snižují úrokové sazby a stávajícím klientům, jimž končí fixace, zase slibují nižší sazby. Nicméně stále platí, že pravidla pro přiznání hypotéky zůstávají přísná. Banky však na trh přinesly několik novinek, které mohu být pro zájemce o hypotéku přitažlivé.

Spořící účet snižuje úroky

Raiffeisenbank od ledna umožňuje svým klientům snížit si úroky prostřednictvím finančních prostředků vložených na speciální spořící účet. Podobnou službu nabízí již od roku 2008 mBank. Jedná se o tzv. offsetovou hypotéku. Princip je následující: kromě úvěrového účtu si u banky otevřete také tzv. bilanční účet, na nějž si uložíte hotovost (na tento účet si můžete každý měsíc posílat určitou částku a vlastně si spořit; navíc peníze máte kdykoli k dispozici).

Finance uložené na bilančním účtu jsou započítávány proti zůstatku hypotéky a úroky platíte pouze z rozdílu mezi výší hypotéky a penězi na bilančním účtu. Samozřejmě platí, že offsetová hypotéka se vyplatí pouze od určitého objemu peněz uložených na bilančním účtu. U hypotéky 2 miliony korun je hraniční částkou 250–300 tisíc korun. Nevýhodnou offsetové hypotéky je vyšší úroková sazba.

Bezkonkurenční úroky

Ve snaze rozhýbat trh s hypotečními úvěry řada bank snižuje úroky. Od 1. dubna zavedla UniCredit Bank variabilní hypotéku, kterou představila pod názvem „Převratná hypotéka“ a jež klientům zaručuje úrokovou sazbu pod 4 %. Úroková sazba tohoto produktu je odvozena od jednoměsíční úrokové sazby na mezibankovním trhu PRIBOR.

K úpravě variabilní úrokové sazby dojde, pokud se v daném měsíci odchýlí mezibankovní sazba PRIBOR o +/- 0,1 %. Úroky snižuje také levná marže banky, která by měla zůstat neměnná po celou dobu splácení úvěru. Krom toho banka klientům nabízí 4 x ročně uskutečnit mimořádnou splátku úvěru.

Hypotéka zdarma

GE Money Bank nabízí vyřízení hypotéky zdarma všem klientům, kteří o hypotéku zažádají do 30. června a smlouvu podepíší do konce srpna 2010. Hypoteční úvěry s tříletou a pětiletou fixací lze získat s úrokovou sazbou 4,69 %. Podle banky tak mohou klienti ušetřit až 25 000 korun. Vyřízení hypotéky zdarma umožňuje již nějakou dobu také mBank.

Vstřícné kroky bank a nové produkty na poli hypotečních úvěrů jsou motivovány snahou rozhýbat stagnující hypoteční trh, který se v minulém roce propadl o 40 %. Letos by podle odhadu odborníků mělo dojít k jeho oživení.