Hypoteční trh 2010: Více hypoték a nárůst úroků až koncem roku

Datum: 12.04.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Pořízení vlastního bydlení není pro řadu obyvatel České republiky možné bez hypotečního úvěru. Hypoteční trh zaznamenal v posledních letech hluboký propad, banky zpřísnily podmínky pro přiznání úvěrů a vydaly méně hypoték. Jak se bude situace na hypotečním trhu vyvíjet v roce 2010? Poskytnou banky více hypoték? Zvýší se úroková sazba?

Hypoteční trh se loni propadl

Ještě před několika lety hypoteční trh kontinuálně rostl. Díky poklesu úrokových sazeb, růstu mezd a konkurenčnímu boji mezi bankami byly hypotéky dostupné pro většinu žadatelů. To bylo před nástupem ekonomické recese. Pak začala poptávka po nemovitostech klesat, objevila se hrozba nezaměstnanosti a poklesu příjmů domácností a banky zpřísnily podmínky pro přiznání hypotéky.

Objem poskytnutých hypotečních úvěrů během posledních dvou let strmě klesal. Hypoteční trh loni zaznamenal se 74,4 mld. korun propad asi o polovinu oproti roku 2007. Úroková sazba hypoték se loni pohybovala v průměru kolem 5,61 %.

Výhodná doba pro vlastní hypotéku

Úrokové sazby od roku 2005, kdy dosáhly svého historického minima, rostly a s velkou pravděpodobností budou růst i koncem letošního roku. Pozitivní nicméně je, že poslední dva měsíce úrokové sazby klesaly a v únoru, kdy klesly na 5,37 %, se dokonce dotkly svého dvouletého minima.

Podle odborníků by měly nižší úrokové sazby vydržet jen do poloviny roku 2010. Česká národní banka nemá podle dostupných informací už další prostor pro snižování základních úrokových sazeb a je pravděpodobné, že je v průběhu roku bude zvyšovat.

Přestože v minulém roce poklesly ceny panelových bytů (a to až o 20 % oproti roku 2008), zájem o pořízení vlastního bydlení na hypotéku nevzrostl. V únoru 2010 si podle ukazatele Fincentrum Hypoindex sjednalo novou hypotéku něco málo přes 2 850 lidí, kteří si od bank půjčili 4 600 milionů korun, což oproti stejnému období minulého roku znamená 17,5% pokles.

Banky vydají více hypoték

Banky počítají s tím, že letos vydají v průměru o 5–10 % více hypotečních úvěrů než v minulém roce. Předpokladem pro oživení hypotečního trhu je mimo jiné obnovení poptávky po bydlení. Svoji roli sehraje například vývoj nezaměstnanosti a to, zda budou přetrvávat obavy lidí ze ztráty zaměstnání a poklesu příjmů.

Podle odborníků bude i v roce 2010 aktuálním tématem schopnost lidí splácet úvěry. Podíl ohrožených hypoték se podle statistik České národní banky pohybuje kolem 2,5 %.

/jp/