Dřevostavby jsou v kursu, nejsou ale bezchybné

Datum: 18.04.2011
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Rozhodli jste se, že postavíte nebo si necháte postavit dům, avšak nevíte pro jaký typ domu se rozhodnout? Z mnoha variant se zde nabízí montované dřevostavby, které známe například také v podobě klasických srubů z oblastní Severní Ameriky nebo Kanady. Jako všechny ostatní varianty však krom výhod nabízí dřevostavby i nevýhody.

Vysoká kvalita zapříčiňuje i vyšší cenu

Jelikož stavba montovaných dřevostaveb má již dlouholetou tradici, postupně se zde vyvíjely a zdokonalovaly také technologie, které se při zpracování materiálu a stavbě domů užívají. Nové materiály (výběry druhů dřeva užité pro stavbu) jsou mnohem kvalitnější a splňují vyšší standardy. Mezi tyto důležité vlastnosti patří nejen vysoký komfort, ale také záruka dlouhé životnosti stavby, která nás samozřejmě kromě ceny zajímá na prvním místě. Díky velmi pečlivému výběru a předvýrobnímu procesu firmy vylučují jakékoliv budoucí možné poruchy. Pokud se tedy člověk pro tuto krásu rozhodne, musí počítat s vyššími počátečními náklady, které by se jim však v průběhu let měli postupně navracet, a to díky vysoké odolnosti materiálu a minimální potřebě jakýchkoliv oprav.

Vše má své slabé stránky

I taková, na první pohled bezproblémová, ekologická a komfortní věc jako je dřevostavba, má však „své mouchy“ se kterými je nutné počítat. Největším tímto problémem je vlhkost, která může časem narušit obvodovou konstrukci stavby. V našich klimatických podmínkách je toto riziko zdvojené a to kvůli tomu, že vlhkost se dostává do materiálu nejen z venku, ale také z interiéru. Díky průměrným teplotám kolem 10°C a vysoké relativní vlhkosti v našich zeměpisných poměrech je nutné brát tento problém na zřetel a dávat si velký pozor na to, jak firma, kterou jste si pro investici svých peněz a následnou stavbu domu vybrali. Velmi důležitá je tzv. „konstrukční ochrana dřeva“, kterou mnoho firem nabízí. Tato ochrana je složena hned z několika složek. Jako první je důležité zvolit opravdu kvalitní dřevo (i za cenu vyšší ceny) a další stavební materiály a poté jejich kvalitní uspořádání při stavbě s precizním zpracováním. Nedílnou součástí ochrany je pravidelná kontrola stavby. Díky dodržení všech těchto složek je ve dřevě udržována nízká hladina vlhkosti a tím je omezena šance výskytu jakýchkoliv dřevokazných procesů či organismů.

Dřevostavba nemusí být srub

Bylo by milné si představovat pod pojmem dřevostavba „pouze“ sruby nebo roubenky, které se však v posledních letech stávají velmi moderními. Dřevostavba může být i „klasický rodinný domek“, který je natřen na jakoukoliv barvu. Dřevostavba není o exteriérovém vzhledu, tedy o tom, jak zvenku vypadá, že vidíme dřevo, ale o tom, jaký materiál byl na jeho stavbu použit, tedy dřevo. Co se týče cen, tak ty se průměrně v přepočtu na užitný metr čtverečný plochy pohybují v rozmezí mezi 15 000 až 30 000 korun. Vyšší hranice v tomto spektru dosahují především již několikrát uvedené roubenky či sruby. Ještě jednou si však dovolím uvést, že opět se nevyplatí šetřit při výběru materiálu či při výběru samotné firmy, která Vám bude dům stavět. V tomto případě si platíte za kvalitu, nikoli za značku, jako v jiných případech a potencionální špatné rozhodnutí by Vás mohlo v budoucnu velmi mrzet