Dřevostavby aneb montované domy pro moderní bydlení

Datum: 25.01.2011
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Při listování katalogem nemovitostí nebo při brouzdání na realitních serverech si nelze nevšimnout, že se v nabídkách realitních kanceláří stále častěji objevují inzeráty prodávající montované dřevostavby. Proč jsou poslední dobou dřevostavby tak oblíbené? Nechá se v dřevěném domě skutečně kvalitně bydlet?

Dřevostavba jako montovaná stavebnice

Dřevostavby, jak již sám název vypovídá, označují stavby, jejichž hlavním konstrukčním prvkem je dřevo. Nejde však o žádné sruby nebo podobné „zálesácké“ stavby, jak by se snad mohlo zdát. Dřevěné domy představují vedle nízkoenergetických nebo pasivních staveb další způsob moderního, úsporného a kvalitního bydlení.

Jednou z výhod montovaných dřevostaveb je rychlost výstavby, která trvá v řádu několika měsíců. To je možné především díky prefabrikovaným dílcům, které se na místě pouze sestaví dohromady – vlastně jako velká stavebnice. Vše je realizováno suchou cestou, která snižuje náklady na pracovní sílu, uskladnění i likvidaci stavebního materiálu. Stavět lze bez ohledu na roční období.

Častým argumentem proti dřevostavbám je zvýšené riziko požáru. Je to logické – dřevem se přece topí, dřevo hoří. Platí však, že pokud byla konstrukce dřevostavby správně navržena a postavena, dokáže požáru odolat, protože zuhelnatělá vrstva nosných prvků chrání konstrukci před dalším ohořívání.

Úsporné a nízkoenergetické bydlení

Pokud si přejete, aby dřevostavba splňovala nároky nízkoenergetického bydlení, je potřeba na to myslet už při projektu. Důležité je odstranit tepelné mosty a pozornost by měla být věnována konstrukčním detailům. Předpokladem kvalitní moderní dřevostavby je využití certifikovaných materiálů a opomenout nelze ani kvalitní izolaci.

Dřevo je samo o sobě velmi příjemný materiál s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi. Moderní dřevostavby proto vytváří příjemné vnitřní klima a při zvolení vhodného systému vytápění a větrání také tepelnou pohodu. Lehké dřevěné konstrukce se ale mohou vyznačovat nižšími tepelně-akumulačními vlastnostmi. To lze vyvážit instalací flexibilního otopného systému.

Přestože v sousedním Německu nebo Rakousku patří dřevěné domy k levným záležitostem, v České republice je jejich pořizovací cena až o 15 % vyšší než cena běžného cihlového domu. A protože cena je to, co při nákupu nemovitosti vždy rozhoduje, nesetkávají se zatím dřevěné domy s tak vysokým zájmem, jako v ostatních částech Evropy.