Chatařská sezóna je zde

Datum: 12.04.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Blíží se doba dovolených, počasí nám již dává najevo, které roční období je již dávno pryč a jakým směrem by se měly naše zájmy ubírat. Zatímco podle kalendáře je ještě jaro a na léto je ještě brzy, na rezervaci letních dovolených už začíná být pomalu pozdě. A kdo tak dosud neučinil, bude mít velké problémy. V součastné hospodářské krizi si nechala Asociace cestovních kanceláří vypracovat průzkum, jak Češi nejraději a nejčastěji tráví dovolenou. Z výsledků jasně vyplynulo, že většina Čechů upřednostňuje dovolenou doma v Čechách, a to především v kempech či právě na chatách nebo chalupách.

Kdo chatu či chalupu má, je i pro nesázející sezónu bez problémů a může se těšit na dovolenou. Kdo ovšem uvažuje o koupi chaty, měl by vzít v potaz několik skutečností a nepodlehnout pouze tlaku doby a hezkého počasí.

Pokud se tedy dáme o pátrání po nabízených chatách či chalupách, nejprve bychom si měli všimnout počtu chat a chalup, které jsou v nabídce našich realitních kanceláří. Chaty či chalupy, tvoří v nabídce nemovitostí něco málo přes 5% z celkové nabídky, oproti tomu domy tvoří 33% a byty celých 61% nabídky nemovitostí. Toto číslo velmi dobře ilustruje malou nabídku, která panuje v námi sledovaném sektoru. Je proto velmi důležité vybírat a nechat si projít náš výběr důkladně hlavou a možnou koupi zvážit ze všech stran. V neposlední řadě je důležité zdůraznit, že bohužel poptávka převyšuje nabídku a tak najít ideální nemovitost, která by splňovala veškeré naše požadavky, je spíše náhoda

Nejvýznamnější je při výběru rekreačního objektu lokalita. Mezi nevyžadovanější lokality patří okolí řek nebo lesů, které nabízejí velmi malebnou atmosféru a mnoho možností na využití volného času. Ke každé z těchto nemovitostí je velmi důležitá dobrá dopravní dostupnost, možnost parkování a pro někoho i blízkost nemovitosti k zastávce MHD.

Pokud se rozhodneme pro lokalitu, měli bychom si uvědomit, za jakým účelem chatu či chalupu kupujeme a dle toho hledat objekt jak podle vybavení, tak podle velikosti pozemku. Zda chceme velký pozemek za účelem práce na zahrádce, nebo zda zde chceme odpovídat spíše pasivně a vybíráme pozemek menší, kde nebude velká práce s jeho údržbou. Dále bychom si měli uvědomit, zda a kolik času jsem ochotni nemovitosti věnovat na její údržbu, opravy a případné doopravení po samotné koupi. Mohlo by se totiž stát, že tento fakt opomenete a z Vaší odpočinkové dovolené by se stala jen nepříjemná povinnost skládající se z oprav, které by Vám však nepřinášel sebemenší potěšení.

Pokud se nám některá nemovitost zalíbí nejen podle inzerátů z internetu, ale také po osobní prohlídce, je namístě povolat do služeb odborníka, který s námi ještě jednou nemovitost prohlédne a upozorní nás na případně nedostatky. Odborník se také postará o kontrolu právního stavu v katastru nemovitostí a podobně. Nikdy také není na škodu zjistit si například od potencionálních nastávajících jaká je v dané oblasti kriminalita, jelikož ta bývá velkou slabinou některých chatových osad, a to především v zimě. Hotovým pokladem se tedy rázem stávají sousedé, kteří chatu navštěvují i v zimě a osada místo zde není zcela opuštěné.

Pokud nejste pro koupi nemovitosti pevně rozhodnuti a máte pochybnosti, zda je pro Vás „chataření to pravé“, je zde jednoduchá volba, a to pronájem chaty či chalupy, který se dá zajistit jak přes realitní kanceláře, tak je zprostředkovávají i některé samotné kanceláře cestovní.