České stavebnictví čeká v roce 2010 pokles o 5 %

Datum: 26.04.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Předpovědi letošního vývoje na realitním trhu jsou veskrze pozitivní. Realitní makléři a odborníci očekávají postupnou stabilizaci trhu s nemovitostmi a v dalších letech jeho postupný růst. Stavebnictví na tom ale podle všeho bude o poznání hůře. Kvalitativní studie českého stavebnictví, kterou vypracovala společnost CEEC Research, předpokládá pokles tohoto odvětví o 5 %. Postupná stabilizace a návrat k mírnému růstu stavebnictví by mohly přijít v roce 2011.

Pokles prodejů staveb, nedostatek zakázek

Stavební firmy v souvislosti s letošním propadem českého stavebnictví předpovídají pokles svých prodejů v průměru o 2,5 %. Největší pokles prodejů očekávají velké stavební společnosti. Situace by se měla změnit v roce 2011, kdy 63 % dotazovaných společností očekává růst prodejů o 3 %.

Ruku v ruce s tím jde i nejistota stavebních společností ohledně jejich postavení na trhu. Stavebním společnostem (především těm menším) ubývá práce. Ve srovnání s rokem 2009 pokleslo vytížení kapacit stavebních společností o 9 %.

Stavební firmy trápí především nedostatek poptávek. Velké stavební společnosti mají zakázky nasmlouvané v průměru na 8 měsíců, uvádí studie CEEC Research. Klesají zakázky v oblasti pozemního stavitelství i v inženýrských stavbách.

Staví se méně bytů

Počet staveb zahájených v roce 2009 byl poprvé po 15 letech nižší než počet dokončených bytů. Podle údajů Českého statistického úřadu byla v loňském roce zahájena výstavba 37 319 bytů, což znamenalo meziroční pokles o 14,3 %. Dokončeno bylo 38 526 bytů.

Letošní rok by měl být podle odhadů stavebních firem ještě horší – vidět je to především na poklesu stavebních povolení na rezidenční výstavbu. Podle prognóz by v roce 2010 měla být zahájena výstavba asi 30 000 bytů.

Pro vzpružení českého stavebnictví bude klíčový další ekonomický vývoj. Opětovné nastartování českého hospodářství by se mělo pozitivně promítnout také do stavebnictví. Jak však poznamenávají odborníci, nepůjde to snadno a nebude to rychle.