Ceny panelových bytů: Budou růst nebo stagnovat?

Datum: 07.04.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Hospodářská recese se nevyhnula ani realitnímu trhu. Po několika letech kontinuálního růstu přišel útlum, poklesla poptávka po nemovitostech i jejich ceny. Pro developerské firmy to není zrovna povzbudivé, nicméně pro ty, kteří zvažují koupi vlastního bytu, je to bezesporu dobrá zpráva.

Proč ceny nemovitostí klesají?

Podívejme se nejprve do nedávné historie realitního trhu. Ceny nemovitostí v České republice dosáhly svého vrcholu na přelomu let 2006–2007. V této době byla po nemovitostech vysoká poptávka, protože si vlastní bydlení pořizovaly silné ročníky a hypotéky byly vzhledem ke konkurenčnímu boji mezi bankami levné a dostupné. Již v polovině roku 2007 se ale objevil soumrak v podobě hrozící ekonomické recese, nezaměstnanosti a poklesu příjmů domácností. Poptávka po nemovitostech poklesla, banky zpřísnily podmínky pro přiznání hypotečních úvěru a pod vlivem těchto okolností poklesla cena prodávaných bytů.

Podobný vývoj se odehrál i v ostatních evropských zemích, kde ceny nemovitostí od roku 2000 stoupaly kontinuálně nahoru. Podle studie Mezinárodního měnového fundu rostly ceny bytů především v zemích, kde byl zaznamenán pozitivní demografický vývoj a rozvoj hypotečního financování. Od roku 2008 zde ale ceny nemovitostí rovněž začaly klesat.

Ceny panelových bytů mohou koncem roku narůst

Dramaticky v minulém roce poklesly především ceny panelových bytů a to až o 20 % oproti roku 2008. Ceny novostaveb ve stejném období poklesly asi o 10–15 %. Konkrétní cena bytu se pochopitelně odvíjí od řady faktorů, jako je například lokalita nebo stáří a stav panelového domu.

Podle developerů, realitních makléřů a odborníků může v roce 2010 dojít k postupné stabilizaci trhu s nemovitostmi. Ceny bytů budou s největší pravděpodobností stagnovat, ale koncem roku by mohlo dojít k jejich mírnému nárůstu. Bude ovšem trvat mnoho let, než se realitní trh a ceny nemovitostí přiblíží hodnotám z roku 2007.

Za kolik se v průměru prodávají panelové byty 3+1 ve větších městech České republiky? Nejdráže panelový byt 3+1pořídíme v Praze, kde se prodává za 2,5–3 milionu korun. V Brně ho lze zakoupit za 1,7–2,5 milionu korun, v Hradci Králové za 1,6–2 miliony korun, v Plzni za 1,5–1,8 milionu korun, v Českých Budějovicích za 1,2–1,8 milionu korun a v Ostravě za 1–1,5 milionu korun.

Ideální doba koupit byt v paneláku

Zdá se proto, že nastala vhodná doba na koupi vlastního panelového bytu: ceny nemovitostí výrazně poklesly a v průběhu letošního roku by měly stagnovat. Panelové byty tvoří asi 30 % ze všech bytů v České republice a jejich nabídka na realitním trhu je vysoká. Bydlení v panelovém domě patří z hlediska provozních nákladů k těm nejlevnějším, což je výhodné z hlediska rostoucích cen energií.

/jp/