Centrální vysavače se stávají hitem

Datum: 13.10.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Problémy se špínou řešíme různě. Jedním ze způsobů, který nám pomáhá vrátit naší domácnosti čistotu je použití vysavače. V současné době už známe kromě klasických „luxů“ i inovovanou variantu, která nám inteligentně usnadní práci. Jedná se o centrální vysavače - zázrak nového tisíciletí. Přitom je vše tak jednoduché.

Určitě nám vytane otázka, jaké prostory jsou pro centrální vysavače vhodné. Dobrou zprávou je, že jejich instalaci můžeme provést jak v rodinném domě, tak v klasickém bytě. Centrální vysavače se totiž hodí téměř kamkoliv a tak je můžeme najít i administrativních centrech, hotelech nebo průmyslových objektech. Jejich největší výhoda tkví právě ve slově centrální, tudíž řízené z jednoho místa. Zbytek nemovitosti je pokryt potrubní rozvody, které nás zbavují nepříjemného prachu a odpadu.

Jak to vlastně funguje

Přestože na českém trhu působí nejedna firma zabývající se centrálními vysavači, nejsou tyto zařízení ještě příliš známé a pro mnoho lidí se stávají velkým objevem. Klasický vysavač musíme po bytě vláčet a často je zdrojem alergenů. Centrální vysavač nám umožní komfort v podobě lehké manipulace s hadicí, která vede ze speciální zásuvky. Vysavačová jednotka je umístěna mimo obytné prostory. Vhodný je například sklep, technická místnost či garáž. Od jednotky je vedeno speciální potrubí do jednotlivých zásuvek. Vzduch je vsáván přes hubici, hadici a potrubní rozvody až k vysavačové jednotce, kde dochází k účinné filtraci a vyfouknutí jemných částeček ven, kde již nikomu nevadí.

Klady centrálního vysavače

Kromě velice snadné manipulace, kdy nám odpadá přenášení a hledání vhodné elektrické zásuvky, jsou centrální vysavače také extrémně tiché, protože hlučný přístroj, tedy centrální jednotka je umístěna mimo náš prostor, takže jediný hluk, který můžeme vnímat je drobné syčení nasávaného vzduchu přes hubici. Nespornou výhodou je také zvýšený výkon centrálních vysavačů. Není nutné brát zřetel na hmotnost centrální jednotky, protože je vždy připevněna na zeď. Výrobci proto montují do vysavačů silné motory, které dosahují několikanásobně většího výkonu než motory klasických přenosných vysavačů.

Instalace probíhá na dvě etapy

Zabudování centrálního vysavače je prováděna ve dvou fázích. První fáze spočívá v instalaci potrubního rozvodu. Při druhé se děje totéž s centrální jednotkou a vysavačovými zásuvkami do jednotlivých místností. Instalaci je nejvhodnější provádět v hrubé stavbě, ale není problém ji zhotovit i v hotových objektech, a to včetně bytů. V bytě může posloužit pro uložení centrální jednotky například skříň či podhled. Navíc není potřeba tolik vysavačových zásuvek, protože hadice jsou dlouhé často i deset metrů, takže s nimi pohodlně dosáhneme i do odlehlých koutů naší domácnosti. Když je vše hotové, máme vyhráno nad prachem a roztoči. Přitom vysávaní už nikdy nebude neoblíbenou námahou a stane se jen drobným žroutem času.

Je třeba vybrat správnou firmu

Centrální vysavače jsou velmi praktickým zařízením, které není nijak komplikované, přesto jako u každého vybavení je potřeba důkladně vybrat odbornou firmu, která nám pořízení a instalaci co nejvíce usnadní. Nejlepší informace podá o zařízení vždy dovozce, který nám může doporučit skutečně dobrého obchodníka. Dobrý rádcem je také internet a pozorné zkoumání webových prezentací. Renomovaní profesionálové existují, ale stejně chodí po světě vykukové bez odborných znalostí.