Z popelky princeznou aneb co dokáže rekonstrukce

Datum: 21.12.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Každá nemovitost vonící novotou má svůj půvab a kouzlo. Rádi se do ní vracíme, aby se náš zrak pokochal a nabral dojem, že vše je krásně naleštěné a působí svěže. Zub času však zastihne každého a z našeho roztomilého bydlení se postupem let může stát šedivá klec. Aby tomu tak nebylo, mějme na paměti, že včasné občerstvení naší nemovitosti, které odnepaměti nese název rekonstrukce, udrží náš životní standard.

Správný termín k rekontrukci

Ono se řekne rekonstrukce, ale jak na to a kdy už je ten správný čas o ní přemýšlet? Velice zavádějící je už termín, se kterým se setkáváme běžně v inzerátech – prodám byt v původním stavu. Kromě toho, že toto slovní spojení zní zastarale a nevábně, má také široký rozptyl skutečného stavu nemovitosti. Představme si, že narazíme v nabídce na poválečný byt za malý peníz. Situace téměř nereálná až archaická, přesto ji použijme jako příklad. Na druhou misku vah dejme byt na sídlišti postavený v budovatelsky plodných 80. letech. Oba v původním stavu. První bude neobyvatelný, druhý po rekonstrukci mocně volající.

Právě bytové domy postavené v sedmé nebo osmé dekádě minulého století jsou předmětem rekonstrukce nejčastěji z důvodu umakartového jádra, které nepůsobí atraktivně zřejmě na nikoho. Jeho výměnu za zděnou variantu často doprovází i nová koupelna. Není to investice zrovna malá, ale při případném prodeji nebo výměně bytu je velmi zásadní a nesmírně pozitivně ovlivňuje cenu nemovitosti. Máme větší šanci udělat dobrý obchod i v době, kdy se objevuje v nabídce řada nových bytů s různými dispozicemi a výhodami.

Něžnější polovina společnosti bude zase toužit po nové kuchyni.

V dnešní době se nachází na realitním trhu přehršel nových nemovitostí s nádhernými prostory pro vaření. Existuje spousta variant a možností. V našem bytě se ale nachází stále stejná kuchyně s původní linkou. Je pravda, že v letech minulých se prostorům pro úpravu jídla nevěnovala přílišná pozornost. Žádala se funkčnost, která ovšem postrádala kreativitu, tudíž každá kuchyně jako by kopírovala druhou. V současnosti se díky návrhářům kuchyňských prostor dají dělat hotové zázraky. Není třeba experimentovat, ale popustit uzdu fantazii se často vyplatí.

Velkým boom před lety zažila i plastová okna.

Dříve obdivovaná novinka se stala postupem času standardem a spolu s euro okny dnes neodmyslitelnou součástí nových i starších nemovitostí. Tato skutečnost ale nebrání některým majitelům bytových či rodinných domů setrvávat na původních dřevěných rámech, které už sice pamatují nějakou tu zimu, ale tepla během mrazivého ročního období mnoho nepřinesou. Zde se opět nabízí výměna. Firem, které se výměnou a výrobou oken zabývají, je na trhu obrovská spousta. Navíc milovníkům skutečného dřeva mohou sestavit z tohoto přírodního materiálu okna nová, plně funkční.

Nová střecha

Když trochu pootočíme naši pozornost od bytových jednotek k rodinným domům, nemine nás potřeba či přání – mít novou střechu. Ne nadarmo se říká, že právě střecha je druhá věc, která člověka zaujme hned po fasádě. Proto je dobré věnovat svému domečku péči uvnitř i navenek. Pokrývačské a zednické práce časem neminou nikoho z nás. Nemovitost s opadanou fasádou či děravou střechou působí komicky sama od sebe, natož jako dobré zboží pro budoucí obchod. Pokud nedisponujeme potřebnými prostředky, neházejme hned flintu do žita. Není nutné mít k dispozici vždy odbornou firmu. Párek šikovných rukou v našem okolí se vždycky najde.

Závěrem dodejme, že rekonstrukce uvede naši nemovitost vždy do nového hávu, a to bez výjimky. Má svůj smysl, pokud chceme naše bydlení prodat, i pokud chceme sdílet příjemnější životní prostor s rodinou. Tohoto kroku totiž budeme těžko někdy litovat.