Vybíráme pozemek - dvakrát měř, jednou bydli

Datum: 03.01.2011
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Zelená uklidňuje. Ale aby vás pohled na "zelenou louku", kde hodláte postavit svůj budoucí dům, opravdu uklidňoval a jednoho dne splnil vaše očekávání, musíte být při výběru stavební parcely opravdu obezřetní. Zkusíme si přiblížit hlavní kritéria správného výběru pozemku, jež by vám pomohla vyvarovat se velké chyby, která může skončit tím, že za stovky tisíc získáte plácek, na kterém nakonec budete moc tak akorát cvrnkat kuličky.

Základní hlediska

Základními hledisky, jež vám pomohou vybrat skupinu pozemků, kterou pak budete zužovat pomocí ostatních kritériíí, jsou odpovědi na tyto dvě otázky: Kde chci bydlet a co si mohu dovolit. Jakkoli jasně to zní, přesto někdy člověk zjistí, že zprvu skvělý nápad, je pro něj v reálu nevhodný. Například bydlení na venkově poskytuje život v klidnějším tempu a uklidňující blízkost přírody, jenže na druhou stranu také znamená denní dojíždění do práce, na nákupy i za kulturou. Navíc takový malý městský člověk pak může jednoduše zjistit, že navzdory svým prvotním romantickým představám, kterak jezdí krajem na oslíku, pije mléko přímo z vemena a vítr má ve vlasech, mu vlastně hrozně chybí ruch velkoměsta a ze slepičích zvuků začíná šílet. Takže se opravdu zamyslete raději dvakrát, protože si vybíráte podobu svého života na mnoho příštích let.

Inženýrské sítě

Když jste si ujasnili, kde vlastně opravdu chcete žít , a vyhlédli si nějaké pozemky, můžeme je začít náležitě lustrovat. Začneme dostupostí inženýrských sítí, tedy otazkou, jestli je možnost budoucí dům bez obtíží napojit na elektrické vedení, plynovod, vodovod a kanalizační síť. Pokud totiž pozemek takto vybaven není, čekají vás buď velké obstrukce a investice nebo perspektiva, že budete svítit svíčkou, topit větší svíčkou, na televizi zajdete k přátelům a umýt se budete jezdit na Lipno.

Geodetické podmínky

Nedívejte se jen, co je na povrchu, ale zameřte se i na to, co se dějě pod ním. Geologické podmínky jsou nesmírně důležitým faktorem. Pozor na nízkou únosnost podloží a také třeba vysokou hladinu spodní vody. V našich zeměpisných šířkách je vhodné zvážit i případné riziko záplav. Zohledněte také okolí, některé věci, které se pěstují na polích, totiž smrdí, jiné věci, které něco vyrábějí, zase mohou hlučet.

Nyní k rozloze a tvaru pozemku. Jaký tvar si zvolíte, záleží samozřejmě na vašich představách, takže když na to příjde, můžete mít parcelu do tvaru srdíčka, nicméně za nejvhodnější bývá považován tvar obdélníkový. Podstatná je velikost pozemku, přičemž se budete pohybovat ve výměrách zhruba 400 – 1000m2. Je dobré si představit, co volné plochy vám zbyde po zástavbě. Co se vám zprvu zdá jako dostatečně velké místo, už po zastavění tak velkoryse vyhlížet nemusí. Mohlo by se vám stát, že si zvenku ani neomyjete okno, aniž byste jste měli pokaždé otisk soudedova plotu pevně vrytý do své zadnice. Pomyslete na to, že první, co ráno chcete vidět, když ve vašem novém domě roztáhnete záclony v ložnici, zřejmě není rozespalý soused, který právě dělá totéž.

Územní plán

Veledůležitá je problematika územního plánu a s ním souvisejících možných regulací. Tedy potřebujete pozemek územním plánem určený k výstavbě bydlení, kde samozřejmě není stavební uzávěra. Dalšími omezeními, která by se na pozemek mohla vztahovat jsou třeba procentně určená maximální zastavěnost pozemku, limitovaný počet podlaží, výška hřebene, tvar střechy, materiál pro oplocení a další. Ujistěte se, zda pozemek nazasahuje do nějakého ochranného pásma. K pozemku by měla být povolena cesta, přičemž upřednostňujte zpevněnou komunikaci. Cesta polňačkou může být romantická na výletě, ale cestou z práce po propršeném dni, chcete asi od života víc, než hodiny páčit s celou rodinou vůz z bahna.

Jistě nesmíme zapomenout na pečlivé prověření právních poměrů dané nemovistosti, a to jak do minulosti, tak hlavně k okamžiku uzavření kupní smlouvy. Starostí už tak máte dost a rozhodně nechcete zjistit, že na pozemku váznou věcná břemena, že je vlastně tak trochu zástavou, nebo že ten, kdo se vám pozemek snaží prodat je sice milý člověk a vypadá, že se i denně myje, ovšem zapomněl vám říci, že není tak úplně vlastníkem dané nemovitosti či s ní nemůže disponovat.

Ve výběru pozemku a hodnocení zmíněných i mnohých dalších kritérií vám může být nápomocna realitní kancelář nebo architekt, který vám pak bude stavbu navrhovat. A až pozemek vyberete, už nezbývá než si plivnout do dlaní a dát se do toho. No a nebo zavolat stavební firmu. Ať tak či tak, přejeme vám, ať se dílo podaří!