Vlastnické bydlení je v kurzu

Datum: 14.03.2011
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Každý z nás může preferovat svou vlastní formu bydlení a ne každá forma bydlení je vhodná pro všechny. Přesto je asi nejzajímavější „škatulkou“ nemovitost v osobním vlastnictví. Celá záležitost má ovšem jeden zásadní háček. Pro uzavření tohoto zajímavého obchodu musíme disponovat nemalými prostředky a ani banky už nejsou tak benevolentní, jak bývaly…

V době celosvětové hospodářské krize se totiž markantně snížil počet udělených hypoték. Přesněji řečeno snadná práce s vyřízením hypotéky je minulostí. Banky se zvýšenými nároky a částečnou nedůvěřivostí pojišťují proti vlastnímu úpadku. Situace ovšem není nijak kritická, solidní uchazeč o hypotéku, a potažmo o vlastní byt, má stále velkou šanci, že financování své nemovitosti vyřeší i v dnešní nelehké době. Nepoctiví zájemci, proti kterým je sekundárně přísnost bankovních domů namířena, se vrací s nepořízenou mnohem častěji a nebudeme si nalhávat, že by tahle praxe nebyla spravedlivá. Naopak zprůhlednění situaci jen prospěje.

Jak získat vysněný byt v osobním vlastnictví?

Asi nejjednodušší cestou jak se dobrat vlastnímu bydlení je již zmíněný nákup nemovitosti za pomoci vlastních prostředků či v kombinaci s určitou formou půjčky. Záměrně zmiňuji pouze tyto dvě možnosti, protože v návaznosti na výše uvedené se v současnosti téměř neposkytují stoprocentní hypotéky a zájemce o reality musí disponovat určitým finančním základem k jednání. Překážka to není úplně drobná, ale v cestě za nemovitostí v osobním vlastnictví celkem nepatrná. Jiná situace nastává v okamžiku, kdy vlastníme podíl v bytovém družstvu a pravidelně splácíme anuitu. Tedy jakousi pravidelnou splátku fiktivního úvěru u bytového družstva. Částka při doplacení a převodu bydlení do osobního vlastnictví je často snadno umořitelná. Pak už nás čeká jen drobné papírování a ejhle bydlíme ve vlastním.

Bytová družstva – zvoní jim umíráček?

Když se počet odcházejících členů družstva v daném bytovém domě přehoupne přes polovinu, přichází okamžik, kdy je potřeba založit družstvo vlastníků. Tedy sdružení obdobné, jen více odpovídající vlastnické skutečnosti. Z tohoto důvodu spousta bytových či stavebních družstev zaniká a pomalu tak mizí trend, který se hlavně v posledních dekádách minulého století držel v popředí zájmu. Dodnes najdeme v nabídkách realitních kanceláří spoustu bytů se značkou DV, ale často i s douškou zbývající anuity či rovnou s poznámkou anuita splacena. Jak bude vypadat situace do budoucna lze těžko předpokládat, ale osobně si myslím, že družstva vlastníků nejenže převezmou iniciativu, ale učiní časem úplnou tečku za klasickými bytovými družstvy.

Podnájem – z nouze ctnost nebo výhoda?

Ten, kdo neřeší ani jeden z uvedených problémů je klasický podnájemník. Po úhradě nájmu má teoreticky po starostech. Nicméně i byty za úplatu pronajímané s sebou nesou jistá úskalí, která jsou všeobecně známa. Tak předně podnájemník žije trvale v cizím bytě a pokud nemá sepsanou řádnou smlouvu, může také ze dne na den zůstat na ulici. Druhou výraznou nevýhodou je často přemrštěná cena nájemného. I když bude její částka rozumná, vždy platíme někomu to, co bychom ve vlastním bydlení investovali pro sebe. Určitá skupina nájemníků však preferuje nezávislost a i tahle „oběť“ je pro ně překonatelná.

Ať v nájmu či ve vlastním, nikdy ne navěky

V praxi je každá realitní situace řešitelná změnou prostředí. Každé bytové trauma může vyřešit prosté přestěhování spojené se změnou formy vlastnictví. Spoléhat se musíme jen na svůj vlastní rozum a hlavně schopnosti. Pozitivní výsledky se pak vždy dostaví.