Vázané účty – když nevěříte realitce

Datum: 04.06.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Kam bezpečně uložit peníze při převádění nemovitosti tak, aby si prodávající byl jistý, že kupní cenu dostane v pořádku a kupující se nemusel bát, že zůstane bez peněz i bez nemovitosti?

Možností je několik: Notář, realitní agentura zprostředkující převod, anebo vázaný účet v bance. Uložení peněz do notářské úschovy je velmi spolehlivou metodou, která je ale finančně nejnáročnější. Na druhé straně jsou realitní kanceláře, které nabízejí úschovu prostředků v rámci své provize. Ne každý je ale ochoten svěřit nemalé prostředky na účet zprostředkující firmy.

Rozumným kompromisem může být vázaný účet v bance. Finanční ústavy tyto účty nazývají různě, jejich princip je stejný: Banka přijme vklad, který vyplatí za určitých podmínek.

V případě převodu nemovitosti kupující uloží částku rovnající se kupní ceně a banka sumu předá prodávajícímu na základě dokladu o převedení nemovitosti. Uzavírá se třístranná dohoda mezi prodávajícím, kupujícím a bankou.

K založení takového účtu budete potřebovat doklady totožnosti a kupní smlouvu, případně smlouvu o smlouvě budoucí kupní. K vyplacení vkladu banka požaduje výpis z katastru nemovitostí, případně opět kupní smlouvu se záznamem katastrálního úřadu o zanesení vkladu do katastru nemovitostí.

Banky, které v současnosti vázané účty nabízejí, jsou:

- Komerční banka – Dohoda o správě kupní ceny
- Česká spořitelna – Jistotní běžný účet
- Unicredit bank – Jistotní účet
- Raiffeisenbank – Vázaný účet

Banky za založení účtu vybírají poplatek, který se odvíjí od výše vkladu:

- Česká spořitelna – 0,2 procenta, nejméně 4 000,- Kč
- Komerční banka – 0,2 procenta, nejméně 6 000,- Kč
- Unicredit bank – 0,3 procenta, nejméně 5 000,- Kč

U vyšších částek, v řádu desítek milionů, se poplatek sestavuje individuálně. Raiffeisenbank stanovuje individuálně poplatky u všech smluv a telefonicky získat jakýkoliv konkrétnější údaj ukázalo se být zcela nemožné.

Vzhledem k tomu, že se obvykle jedná o vyšší sumy, může při rozhodování kterou banku zvolit pomoci i úročení v kladu. Není nijak oslňující. Česká spořitelna nabízí 0,01 procenta, nejštědřejší je Komerční banka s pásmovým úročením od 0,3 do 0,8 procenta.

Obecně lze říct, že vázané účty jsou při výběru kam složit peníze bezpečně pro obě strany sázkou na jistotu. Při sumách převyšujících milion korun jsou při srovnatelné míře zajištění finančně výhodnější než notářská úschova. u transakcí do milionu korun je vzhledem k poplatkům nabídka bank ve srovnání s notářskou úschovou srovnatelná.