Úvěr ze stavebního spoření bez zástavy i ručitele

Datum: 15.10.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Posíláte si již několik let peníze na stavební spoření a zvažujete pořízení nového bydlení? Obáváte se, že vám banka kvůli neustále se zpřísňujícím kritériím hypotéku nedá? Hypoteční úvěr není jediným řešením! Existuje také úvěr ze stavebního spoření, kterému je někdy přezdíváno „řádný“ úvěr.

Podmínky úvěru ze stavebního spoření

První důležitou podmínkou pro to, abyste získali úvěr ze stavebního spoření, je pochopitelně existence stavebního spoření. Navíc musíte mít určitou část peněz naspořenu (nelze si otevřít stavební spoření a ihned zažádat o úvěr). O jakou částku se jedná? Po dvou letech spoření musíte mít našetřeno mezi 30 až 50 % z cílové částky (záleží na konkrétních podmínkách spořitelny).

Jde to bez zástavy i ručitele

Úvěr ze stavebního spoření nelze poskytnout více osobám najednou, protože stavební spoření je vázáno na smlouvu o stavebním spoření, kterou uzavírá jednotlivec. Výhodu je, že pro získání nižšího úvěru ze stavebního spoření není třeba zastavovat nemovitost. Většina spořitelen poskytne svým klientům úvěr do určité výše bez nutnosti ručení. U vyšších částek si ovšem budete muset sehnat ručitele, který se za vás zaváže úvěr splácet v případě, že toho sami nebudete schopni.

Úvěr ze stavebního spoření jen na bydlení!

Úvěr ze stavebního spoření lze použít pouze na potřeby bydlení. Tento pojem vysvětluje novela zákona č. 423/2003 Sb. Konkrétně se jedná například o:

  • výstavbu rodinného domu
  • změnu stavby na rodinný dům nebo byt
  • koupi nového bytu nebo domu (i rozestavěného)
  • koupě pozemku v souvislosti s výstavbou domu
  • vypořádání společného jmění manželů, spoluvlastníků nebo dědiců
  • splacení úvěru nebo půjčky použité na financování bytových potřeb

Poplatek za vyřízení neplatíte

Za vyřízení úvěru ze stavebního spoření spořitelně většinou nic neplatíte. Počítejte ovšem s poplatky za vedení účtu. Výhodou je, že úvěrová sazba je fixována po celou dobu splácení. Úvěr také můžete kdykoli splatit, a to bez poplatků.

Překlenovací versus řádný úvěr

Překlenovací úvěr umožňuje žadateli o půjčku překonat dobu, než dostane tzv. řádný úvěr ze stavebního spoření. Proto jsou tyto půjčky někdy nazývány „meziúvěry“. Abyste získali překlenovací úvěr, nemusíte mít – na rozdíl při žádosti o řádný úvěr – nic naspořeno a můžete ho tedy získat ihned po uzavření smlouvy o stavebním spoření.