Úsporné LED diody pro světlejší zítřky

Datum: 26.07.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Klasické žárovky, které v populárních vtipech měnily skupiny policistů či blondýn, jsou definitivně za zenitem. Nejen, že proti nim vytáhla do boje Evropská unie, ale zejména jsou pro úsporné svícení opravdu nevhodné. U obyčejné źárovky s rožhaveným wolframovým vláknem se totiž pouze 5 procent přijaté energie přemění na světlo, zbytek připadá na vyzářené teplo, což je, pokud nehodláte topit lustrem, zcela neefektivní. Vedle úsporných a halogenových žárovek se ve frontě náhradníků derou dopředu kosmicky působící LED svítidla.

Tajemství světel budoucnosti

Označení LED je zkratkou anglického Light Emitting Diode, což neznamená nic jiného než světlo emitující dioda. Doba pokročila tolik, že dnes už ledky neslouží jen jako midipidi kontrolky, ale staly se plnohodnotnou variantou osvětlení v interiéru a nejen tam. Světlo vzniká tak, že polovodičové destičky v diodě přímo na něj přetvářejí elektrický proud. Diody mívají průměr od 1,8 do 10 mm a bývají kulaté. Lze ovšem sehnat i ledky jiných rozměrů třeba s obdélníkovým či trojúhelníkovým průřezem.

Šokující výhody led diod

LED diody mají přímo maratonskou výdrž. Zatímco klasická žárovka se pyšnila životností zhruba 1000 hodin, LED diody vydrží svítit hodin rovnou 100 tisíc. Takže si v podstatě můžete posvítit na cokoli, a to nepřetržitě po dlouhých10 let. Navíc (a to je jejich velká přednost oproti úsporným žárovkám) jsou LED diody velmi tolerantní k častému vypínání a zapínání.

Další a možná nejpodstatnější výhodou LED diod je jejich energetická nenáročnost, jsou tudíž schopny vám ušetřit peníze. Zatímco žárovka má příkon např. 60W, jedna LED dioda se pohybuje v rozmezí 0,3-0,7W. Samozřejmě je ovšem třeba použít k vytvoření konstruktivního zdroje světla diod více, stejně se však nedostaneme přes výkon10 wattů.

Mezi dalšími plusy LED osvětlení najdeme různá barevná provedení diod a možnost plynule regulovat intenzitu jejich svícení. Díky tlumení a zesvětlování máme s ledkami volnou ruku namíchat si v režimu RGB (červená, zelená, modrá) barvu přesně podle svých představ, přičemž za tímto účelem se k LED svítidlům dodávají ovladače, které už mají některé varianty barevných efektů přednastaveny.

LED diody září nejen v interiérech, ale našly široké pole působnosti i v exteriérech. Mohou osvětlovat celou zahradu nebo třeba jen jednotlivou sochu či jezírko.

Milovnící obrazů ocení i fakt, že světlo, které ledky vydávají, neobsahuje infračervené ani UV záření, která mohou mít právě na umělecká díla po čase neblahý vliv.

Další kladem je i relativně nízká teplota povrchu LED svítidel při jejich provozu.

Co tedy brání LED diodám ovládnout osvětlení celé domácnosti?

Největším problémem plného nasvícení interiéru LED svítidly je jejich pořizovací cena. Abychom totiž tam, kde potřebujeme plné jasné osvícení, nahradili jednu žárovku LED variantou, dostame se až k tisícovým částkám. Proto se v současnosti doporučují ledky jako dekorativní, bodové a tlumené osvětlení. Typicky jsou ideální pro intimnější osvětlení při nočním posezení s přáteli či u televize.