První panelák v Česku oslavil 55 let

Datum: 12.07.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Do prvního panelového domu v České republice se nájemníci nastěhovali v červenci 1955. Svým vzhledem ovšem první panelák nijak nekorespondoval se šedivými bloky nevzhledných a neosobních sídlišť, které se staly synonymem socialistické výstavby pozdějších let, jejímž úkolem bylo vyřešit bytovou krizi.

Paneláky vznikly na západě

Panelové domy však nejsou socialistickým výmyslem. Historicky první panelový dům se objevil v Nizozemsku již po první světové válce. V roce 1923 byl první panelák postaven v sousedním Německu. V Československu se vývojem panelů jako první zabývala firma Baťa, která ve 40. letech 20. století ve Zlíně postavila první vícepodlažní bytové domy.

Nedůvěra k panelové konstrukci

První celopanelový dům byl postaven v Praze (ulice U Prefy) v roce 1953 a pro jeho stavbu byl využit skeletopanel, jehož autorem je Miloslav Wimmer. Během výstavby byla vyvinuta nová konstrukční řešení – mj. například odlehčený stropní panel.

Na své nájemníky si ale první panelový dům musel počkat až do roku 1955 – důvodem byla prvotní nedůvěra statiků k panelové konstrukci.

Není panelák jako panelák

První panelový dům se ovšem vůbec nepodobal šedivým a poněkud depresivním sídlištním blokům, které masivně vznikaly v 70. a 80. letech minulého století.

Panelový dům Miloslava Wimmera měl sedlovou střechu, omítku a ozdobnou římsu. Disponoval dvanácti byty o velikosti 3+1 a komfortní rozloze necelých 100 m2. Nedá se tedy srovnávat s panelovými „mrakodrapy“, které byly stavěny v pozdějších letech a jejichž standardem se stalo 3+1 o 60 m2.

Fakta o panelových domech v ČR:

  • V České republice je postaveno asi 1,2 milionu panelových domů.
  • V panelácích bydlí přes 3 miliony obyvatel.
  • Původně se počítalo s životností panelových domů 40 let.
  • Panelová sídliště najdeme ve většině českých měst. Mezi velká sídliště patří například Jižní město v Praze, Bohunice v Brně, Poruba v Ostravě, Košutka v Plzni nebo Máj v Českých Budějovicích.
  • Více než polovina panelových domů v ČR akutně potřebuje rekonstruovat. Problémem je především nedostatečná izolace pláště, stárnoucí rozvody a elektroinstalace.
  • Na rekonstrukci panelových domů lze čerpat dotace z programu Panel.
  • Od září minulého roku byl dotační program Zelená úsporám, zaměřený na zateplování a úspory energií, otevřen také pro panelové domy. Podmínky pro paneláky jsou však přísnější než pro rodinné domy.