Prodej bytu nebo domu s hypotékou: Několik možností

Datum: 15.12.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Nabízíme byt 3+1 za výhodnou cenu, ale s hypotékou. Inzeráty tohoto typu se objevují na realitních serverech stále častěji. Jen málokdo bude při zařizování hypotéky uvažovat nad tím, jak později nemovitost zatíženou dluhem prodat. Život ale někdy přináší nečekané situace – rozvod, ztráta zaměstnání a neschopnost splácet úvěr mohou být motivem k prodeji bytu nebo domu s hypotékou.

Prodat nemovitost zatíženou hypotékou (ať už jde o garsonku nebo rodinný dům) je skutečně možné. Realitní trh si na tento druh prodeje nemovitostí již několik let zvyká a roste nejen nabídka, ale také poptávka po bytech nebo domech s hypotékou. Důvod? Příznivá cen. Navíc existuje několik možností, jak nemovitost s hypotékou prodat.

Jak prodat byt nebo dům zatížený hypotékou?

1. Kupující uhradí cenu nemovitosti v hotovosti

Jedná se o nejjednodušší způsob prodeje bytu nebo domu s hypotékou. Podmínkou je, že se vám podaří najít kupce, který je schopen za nemovitost zaplatit v hotovosti. Vy pak splatíte svůj dluh bance, která následně zruší zástavní právo na nemovitost.

2. Kupující převezme vaší hypotéku

Zájemce o váš byt nebo dům chce vlastní bydlení financovat pomocí hypotéky. Pokud souhlasí s podmínkami uzavřenými ve vaší hypoteční smlouvě (výše měsíčných splátek, úroková sazba…), může hypotéku převzít (tzv. smluvní převzetí dluhu). Vše je pochopitelně nutné oznámit bance. Kupující musí bance doložit potvrzení o svém příjmu, aby mohla posoudit jeho bonitu. Pak dojde k převodu vlastnictví a uzavření smlouvy o převzetí dluhu.

3. Kupující chce vlastní hypotéku

Může ale nastat situace, kdy máte sice zájemce o svůj dům nebo byt, který chce vlastní bydlení financovat pomocí hypotéky, ale podmínky vaší hypoteční smlouvy mu nevyhovují. V tomto případě nezbývá nic jiného než počkat, až si kupující vyřídí vlastní hypotéku a za nemovitost vám poté zaplatí. Vy pak smažete svůj dluh u banky.

Pronájem bytu s hypotékou
 

Zmíněné možnosti nejsou zdaleka jediné. Byt nebo dům zatížený hypotékou můžete také pronajmout a z nájemného hradit měsíční splátky. V tomto případě se raději informujte u své banky, zda je potřeba jí pronájem nemovitosti oznamovat.

Prodávat dům nebo byt s hypotékou není úplně jednoduché. Je proto lepší nechat si s papírováním poradit od zkušeného realitního makléře. Přece jen jde o nemalé peníze.