Prodáváte - co třeba v dražbě?

Datum: 20.05.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
O dražbách nemovitostí již bylo napsáno mnoho. Dnes bych se chtěla věnovat tomu, pokud se rozhodnete svou nemovitost prodat, proč se rozhodnout právě pro způsob prodeje dražbou. Tento v současnosti moderní a stále více oblíbený způsob prodeje nese pro prodejce mnohé výhody a zjednodušení prodeje.

Cena

První faktor, který většinu prodejců zajímá nejdříve, je cena, za kterou nemovitost prodá. Je faktem, že to, co zde bude na několika řádcích napsáno, není výslovným dogmatem, ale zpravidla to tak v praxi funguje. U kvalitních a lukrativních nemovitostí, jejichž dražbě se udělá ve spolupráci s realitní kanceláří velká reklama, se cena může vyšplhat vysoko nad hranici, kterou by lidé byli ochotno zaplatit v realitním prodeji. Tato skutečnost je dána samotnou atmosférou při dražbě, kde se lidé nechají strhnout a nechtějí v tomto pomyslném boji prohrát.

Rychlost

Další velkou výhodou tohoto prodeje je rychlost celé akce. Před aukcí poskytneme nemovitost realitní kanceláři pro prohlídky potencionálních zájemců, jako je u realitního prodeje. I zde je však výhoda, že prohlídky se konají ve stanovených termínech přesně před aukcí. Nestává se zde tedy, že pokud v nemovitosti stále bydlíte, obtěžují Vás zde tedy každodenní prohlídky. Poté je vše velmi rychlým procesem, v den aukce už má realitní kancelář všechny dokumenty pro převod nemovitosti připravené a s vydržitelem se rovnou podepíší. Přesně víte datum, kdy se Vaše nemovitost prodá, a nemusíte čekat, můžete si mezi tím naplánovat např. koupi další nemovitosti, nebo investici získaných peněz. Při aukci není samozřejmě problém prodat nemovitosti zatížené např. hypotékou.

Bezpečnost a transparentnost

Prodej nemovitosti přes aukce je stoprocentně bezpečný a transparentní. Díky dostatečné právní ochraně se Vám nemůže stát, že byste neměli ani svou nemovitost ani hotovost nebo že by kupec otálel s doplacením hotovosti. Transparentnost stanovení ceny je zde také velmi výhodná, a to například pro činnost likvidátorů nebo v dědických řízeních. Nikdo vás nemůže nařknout z vysoké nebo naopak podezřele nízké ceny, jelikož výši ceny si určují sami účastníci aukce.

Další velkou výhodou a úsporou času pro Vás jako prodejce je rychlý převod na katastru nemovitostí, který je proveden v okamžiku doplacení celé části nemovitosti. Příslušný úřad zde pouze změní údaje a celý proces je rychlejší.

Neméně důležitou výhodou je také daň z převodu nemovitosti, kterou v případě aukce platí ten, jenž od Vás nemovitost koupil. Nemusíte se tak starat o posudky, daňová přiznání ani žádné platby, vše bude vyřízeno za Vás.

Je samozřejmostí, že veškeré výhody, které jsem zde zmínila, stejně tak jako konkrétní údaje a časy, které jsou zde zmíněny, se mohou u realitních kanceláří částečně měnit. Faktem však zůstává, že prodej nemovitosti přes realitní dražbu je moderním způsobem prodeje a možností, jak prodat za více peněz než by bylo možno získat standardním realitním prodejem. Tento způsob prodeje je velmi specifický a ne každý člověk je ochoten podstoupit to riziko, že jeho nemovitost není dostatečně lukrativní, a nebude vydražena za takovou cenu, jakou on sám by si představoval. Zde je však otázka, zda by se nemovitost za tuto cenu prodala v klasickém realitním prodeji, nebo zda by bylo jen otázkou času a postupného zlevňování, kdy by nemovitost klesla na cenu, za kterou byla vydražena v aukci a její prodejce by na tom „prodělal“ zbytečný čas strávený čekáním na kupce. Realizace a úspěšnost celé aukce však nezáleží jen na stavu a lukrativnosti vaší nemovitosti, ale také na profesionalitě a zkušenostech realitní kanceláře, kterou si pro svůj prodej vyberete.