Prodáváme na vlastní pěst

Datum: 11.07.2011
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Prodáváte nemovitost a zvažujete, zda se do toho pustit sami, anebo zda přivolat na pomoc odborníky? Pojďme si projít krok po kroku, co vás všechno čeká, pokud se pro samostatnou cestu rozhodnete.

Na vlastní pěst – jak pro koho

Jestli jste zvyklí zařizovat si všechno sami, nečiní vám potíže jednat se zájemci, být prakticky neustále k dispozici kvůli prohlídkám a máte-li někoho, kdo vám odborně dohlédne na vypracování smlouvy a návrhu na vklad, není důvod dělit se s někým o získané peníze.

Inzerujeme

Podat inzeráty můžete sami prakticky kamkoliv. Na největších serverech se cena za uveřejnění pohybuje v řádu desetikorun. Některé, zaměřené na prodej bez zprostředkovatele, vám nabídnou i placenou pomoc při vyřizování právních záležitostí.

Odháníme makléře

Nepočítejte s tím, že ikdyž podáte inzerát svým jménem a výslovně v něm uvedete, že se vám makléři nemají ozývat, že vás poslechnou. Neposlechnou. Ti slušní vám své makléřství přiznají hned. Od těch ostatních se to dozvíte na prohlídce. Máte-li zrovna špatnou náladu, může se nevyžádaný telefonát makléře hodit :-)

Neodháníme všechny makléře

Ikdyž jste se rozhodli, že přes realitku rozhodně ne, existuje typ klientů, kteří by o tu vaši nemovitost mohli mít zájem a jinak než přes realitku vás nenajdou. Jsou to zájemci, kteří nechtějí hledat sami a pověří agenturu úkolem najít nemovitost, která jim vyhovuje.

Volajícím makléřům doporučuji říct, že budou-li mít nějakého konkrétního zájemce, ať s ním přijedou, případně povolit jim zveřejnit váš inzerát na svém vlastním serveru. Zdůrazňuji na svém vlastním, protože na potenciální zájemce nepůsobí opakovaný inzerát moc dobře – vypadá to, že se snažíte prodat za každou cenu. Buďte si jistí, že se to odrazí i na jejich vyjednávání s vámi.

Úřadujeme

Jakmile se mezi zájemci najde ten pravý a plácnete si, je načase začít papírovat. Smlouvu můžete sepsat i sami, ale protože jde o peníze, nad kterými většina z nás případně nemůže jen tak mávnout rukou, doporučuji přizvat odborníka. Můžete oslovit právní kancelář, realitní kancelář, notáře anebo známého právníka, máte-li. Ceny za vypracování smluv se pohybují v řádu tisícikorun.

Ukládáme peníze

Kam uložit peníze, aby se kupující neobával, že o ně přijde, a vy jako prodávající zase abyste měli jistotu, že je dostanete. Kupní cenu můžete u realitní kanceláře, ale když prodáváte na vlastní pěst, nedává to příliš smysl. Nezbývá než obrátit se na třetí důvěryhodnou stranu. Na notáře nebo na banku a uzavřete s nimi trojstrannou dohodu o úschově kupní ceny.

Podepisujeme, řešíme katastr a čekáme

Máte-li hotovou smlouvu a návrh na vklad, vytiskněte potřebné množství a zamiřte se zájemcem kamkoliv, kde se ověřují podpisy. Katastr po vás bude chtít dva exempláře pro sebe, z nich jeden s ověřenými podpisy, a k tomu ještě tolik exemplářů, kolik je smluvních stran – ty vám potom rozešle s potvrzením vkladu do katastru. Ověření podpisů u jedné smlouvy je otázka desetikorun.

Ještě si připravte pět set korun, smlouvy a návrh na vklad a podejte na katastru. Pak zbývá jen čekat, zda vše proběhne bez problémů, anebo zda vás úřad vyzve k doplnění. Ze zákona jsou na provedení vkladu dva měsíce, obvyklá doba je do měsíce. Průběh řízení lze navíc sledovat přes internet.

A nakonec to nejlepší. S dokumentem prokazujícím převod hurá pro peníze. V rozradostnění nad úspěšnou transakcí však nezapomeňte na přiznání k dani z převodu nemovitostí a na zaplacení daně samotné.