Postavte si saunu u vás doma

Datum: 31.03.2011
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Ačkoli tomu v letních měsících při nucené projížďce autobusem MHD nepřestávají věřit jen ti největší snílci, pocení může být velmi přijemné. Saunování je jak známo velmi zdravá věc, která posiluje obranyschopnost organismu a čistí jej od zplodin metabolismu, dále pomáhá regenerovat pokožku a je i prostředkem psychické relaxace. Jenže aby k výše zmíněným blahodárným výsledkům došlo, je třeba saunu navštěvovat pravidelně. A v tom může být problém. Možná se vám totiž nechce se každý týden trmácet do veřejné sauny a za těžký peníz se tam spolubrotit potem se spoře oděnými spoluobčany v omamném oparu kolektivního pyžma. Inu výše zmíněné dávno není nutným zlem, které byste si v touze po saunování museli projít, pořídit si saunu klidně i v relativně menším bytě není z technického ani finančního hlediska science fiction. Jak si tedy postavit saunu u vás doma?

Nejprve si ujasníme, kam saunu umístíme.

Ideálním místem bude centrální část bytu, aby tak docházelo k co nejmenším ztrátám tepla. Často bývají sauny postaveny ve vyzděném bytovém jádru, jsou tak součástí koupelen, což je i pro následné ochlazování ve sprše či vaně po saunování výhodné. Další otázkou je, pro kolik osob současně budeme saunu koncipovat, a to samozřejmě s ohledem na prostorové možnosti bytu nebo domu. Dále se rozhodneme buď pro saunu suchou (švédská) a nebo parní (finská). V obou případech jde o místnost zevnitř obloženou dřevem, ve které jsou kamna. U finské sauny v kamnech najdeme lávové kameny (ideálně z olivově zeleného nerostu), které se občas zalejou vodou pro zvlhčení vzduchu. V suché švédské variantě tyto kameny chybí.

Důležité je pro zhotovení kabiny zvolit odolné dřevo, které neroní příliš pryskyřice. Hojně používaný je skandinávský smrk či načervenalá kanadská borovice hemlock, která se pyšní dřevem bez suků. Vhodný je i cedr, který voní a navíc působí antisepticky. Pokud nehodláte použít nic, co vám neroste za domem, pak z našich dřevin lze sáhnout po olši či lípě. Na vnitřní vybavení sauny se hodí africká vrba abachi nebo topol. Dveře sauny by neměly propouštět příliš tepla, neboť žádoucí je, aby teplo bylo vám v sauně, nikoli aby se místo toho griloval váš pes, který sedí před dveřmi a pozoruje, co že to v té dřevěné krabici asi tak děláte. Dvěře mají být z části průhledné a mohou být opatřeny buď pružinovým zámkem nebo magnetickým kontaktem.

Dalším zásadním bodem na programu jsou samozřejmě saunová kamna. Volit můžete buď elektrická kamna či kamna klasicky vytápěná dřevem, ty vydávají o něco přijemnější sálavé teplo. Dále je tu řídící jednotka tepla, jež slouží k vytvoření a udržení požadované teploty saunování. Přesnější jsou ty externí, které jsou umístěny vně sauny. Vzhledem k tomu, že pobyt v sauně, kde jste jen kamna, teplo a vy, by nebyl zrovna komfortní, budete dále potřebovat lavičku. Samozřejmě čím výše ji umístíte, tím vyšší teplotě na ní budete vystaveni. Dále nezapomeňte pořídit teploměr, nějaký ten věšák, džber na vodu, měřič vlhkosti, přesýpací hodiny a saunové kameny. Osvětlení pro saunu zakupte takové, které snese alespoň teplotu 170° C.

Pokud jste dostatečně zručnými (či alespoń dost statečnými) kutily a zároveň chcete snížit náklady, můžete si po poradě s odborníkem postavit saunu sami. Nicméně specializované firmy nabízejí saunové kabiny se základním vybavením (včetně kamen) a montáží od ceny kolem 50 000 korun. Za tuto částku ovšem pořídíte pouze minisaunu vhodnou do malého bytu. Jde o kabinu se skromnými rozměry 1,2 x 1,2 m, v níž se sedí. Za saunu slušnějších rozměrů např. 2,2 x 1,6 m pak dáte kolem 80 tisíc Kč.