Postavte si pasivní dům a hypotéku splácejte ze zisků solární elektrárny

Datum: 07.01.2011
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Pořídili jste si pozemek a plánujete stavbu vlastního domu? Brouzdáte katalogy stavebních firem a nevíte si rady, jaký dům je pro vás ten pravý? Není divu. Vždyť rozhodnutí o tom, kde a v čem bude člověk bydlet patří k těm nejdůležitějším. Nabídka trhu je v současné době obrovská: do popředí se dostávají pojmy jako je nízkoenergetický dům, montovaná dřevostavba nebo třeba pasivní dům. Společným jmenovatelem zmíněných typů domů jsou úspory energií. Jen na pasivní dům však můžete v současné době získat dotace. Kde a kolik?

Dotace na pasivní dům z programu Zelená úsporám

Výstavbu pasivních domů podporuje velký dotační program Zelená úsporám, který odstartoval v dubnu 2009. Pokud se vám povede postavit dům, jehož spotřeba nepřesáhne 20 kWh tepla na metr čtvereční plochy za rok, můžete o dotaci směle zažádat. (Jen pro srovnání, spotřeba energie běžné novostavby se dnes pohybuje mezi 80–100 kWh.)

Dotace na výstavbu pasivního rodinného domu je vyplácena jako fixní částka ve výši 250 000 korun. Příspěvek lze získat i na výstavbu pasivního bytové domu – v tomto případě je vypláceno 150 000 korun na bytovou jednotku. Po úpravě podmínek programu Zelená úsporám, je možné získat také dotaci na vypracování projektu.

Kolik tepla ušetří pasivní dům?

Pasivní dům využívá tepla ze slunce, z elektrospotřebičů nebo lidí, kteří v něm žijí, a dokáže uvnitř udržet příjemnou teplotu po většinu roku. Proto v něm není třeba klasických otopných systémů, kotlů na plyn nebo uhlí. „Topení“, kterým lze dům dovytápět v případě tuhé zimy, zajišťují například solární kolektory, tepelné čerpadlo, rekuperace nebo kotel na biomasu.

Při výstavbě a provozu pasivních domů se využívají moderní technologie, jako je například rekuperace nebo solární panely, a jejich neopominutelnou součástí jsou také kvalitní izolace. Nepřekvapí proto, že náklady na jejich výstavbu jsou vyšší než u klasického domu a to asi o 10 %.

Počáteční výdaje se však vrátí během provozu domu. Majitel klasické novostavby za vytápění utratí mezi 15–30 000 korun ročně (v závislosti na používaném palivu a zateplení). Roční náklady na vytápění pasivního domu se pohybují kolem 2 500 korun.

Solární panely vydělají na hypotéku

Běžnou součástí pasivních domů jsou domácí solární elektrárny, které mohou svým majitelům vydělat nemalý peníz. Ceny fotovoltaických panelů v poslední době významně poklesly, ale výkupní ceny elektřiny pro tento rok zůstávají stále výhodné. Fotovoltaické panely o ploše 50 m2 vyrobí za ideálních podmínek 5 000 kWh elektřiny ročně. V případě, že ji majitel nebude sám spotřebovávat, ale dodávat do sítě (bude tzv. vykupována), může mu za rok vydělat něco kolem 61 000 korun.

Investice do fotovoltaické elektrárny lze financovat také pomocí úvěru (např. úvěr Helios, který je vytvořen speciálně pro investice do solárních elektráren). Peníze ušetřené za vytápění a výdělek za zelenou elektřinu je pak možné využít například na splácení hypotéky.