Podpora bydlení z mnoha stran

Datum: 10.03.2011
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Ekonomická krize, která ovládá celý svět, donutila mnoho orgánů a společností zavést opatření, která by dopady krize zastavila nebo přinejmenším zmírnila. Takováto opatření můžeme sledovat i z institucí v České republice, a to ať už ze strany státu nebo například bank. Mnohá opatření byla u nás i před krizí, ale lidé tolik nepoutali svůj zrak tímto směrem, jako v současnosti. Pokud máte tedy na plánu koupi nemovitosti, následujících několik řádku by vás mohlo inspirovat k dalšímu zjišťování informací o tom, jak byste mohli několik tisíc ušetřit.

Podpora státu

Mezi jedno z nejpopulárnějších opatření, které má krom České republiky také dalších 24 evropských zemí, patří daňová úleva při prodeji a následné koupi nemovitosti určené k bydlení. Jediná podmínka, která zde je, je rozmezí max. 3 let mezi nákupem a prodejem, a to z důvodu zamezení spekulacím.

Další z forem podpory od státu jsou daňové odpočty při nákupu nemovitostí na jejich další pronajímání. V České republice toto zvýhodnění probíhá ve formě účtování nákladů oproti příjmu z pronájmu.

V jiných státech Evropy se můžeme setkat například s daňovým odečtem úroků z hypoték nebo například s výjimkou platby DPH na nové nemovitosti, kde v některých případech mohou být lidé od platby úplně oproštěni. Některé státy poskytují podporu mladým párům, umožňují daňové odečty na opravy nemovitostí a další.

Podle výzkumů firmy Deloitte je Česko jednou ze zemí, jejichž státní podpora bydlení je nejefektivnější. Tento fakt je velmi potěšitelný, a to především i díky tomu, že za dobu krize u nás žádná nová opatření nebyla zavedena a všechna zde byla nastolena již dávno před tímto smolným obdobím.

Banky zlevňují

Mezi bankami se rozlítil neúprosný boj o nové klienty, ale také o klienty stávající. Nejen, že roste nabídka hypoték, ale především úrokové sazby jsou nejnižší za poslední dva roky. Ve velmi ideálním případě mohou klesnout až pod čtyři procenta, průměrně se však pohybují kolem 5,4%. Je tedy nyní nejlepší období pro hypotéku a koupi nemovitosti. Veškeré hodnoty úroků se však mění a to v závislosti na vašem nastavení hypotéky, šanci na nejnižší úroky mají podle analytiků lidé, kteří doposud měli bezproblémovou platební historii, a to nejen od banky vlastní, ale také od konkurence.

Mezi lidmi je nejčastější hypotékou volena ta s fixací na 5let, která tvoří nadpoloviční podíl z celkové sumy uzavřených hypoték. Sazby u rozdílných ročních fixací mají však tendenci se přibližovat, a proto záleží jen čistě na vás, která by pro vás byla ta ideální. Každá banka poté nabízí individuálně pestrou škálu slev od snížení sazeb u hypoték s delší fixací přes slevy, které jsou závislé na výši hypotečního úvěru, až po nulové poplatky za zpracování a nulové vstupní poplatky.

Dalšími variantami jsou celkem nové služby, které se nazývají „spořící hypotéky“, které jsou určené pro osoby, které mají na účtech větší zůstatky, nebo pohyblivé úrokové sazby, které jsou určeny těm, kteří pravidelně sledují dění na finančních trzích.
V každém případě je v současnosti velmi výhodné do nemovitostí investovat, záleží však konkrétně případ od případu.