Podlahy - bydlení bez nich není úplné

Datum: 23.07.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Zdánlivě nedůležitá součást naší nemovitosti. Avšak bez ní bychom nemohli naše bydlení vůbec obývat. Řeč je o podlahách, tedy o plochách, které se nám připomenou hned po probuzení. Stejně jako u jiného zařízení je i v případě podlah a podlahových krytin velice důležitá naše pozornost a správný úsudek. Každý prostor se totiž nedá vybavit všemi druhy podlahových krytin. Tak si to trochu rozeberme!

Laminátové podlahy – populární stálice

Zřejmě většina z nás bude znát tento druh krytiny jako podlahu „plovoucí“. Po sametové revoluci zažívá nebývalý rozkvět, který si drží až do dnešních dnů. Za její popularitou je hned několik faktorů. Je příjemná na dotek, snadno instalovatelná a hlavně cenově dostupná. K jejím výhodám patří i snadná omyvatelnost. Vyrábí se především v provedení zaklapovacích nebo lepených lamel, které pasují jedna do druhé. Lamely se skládají ze tří vrstev, přičemž horní tedy ozdobnou, doplňuje prostřední nosná a spodní stabilizační. Hodí se do všech místností, snad jen v koupelně je její pokládka trochu riziková. Pokládka je vůbec velice důležitá. Laminátové podlahy jsou na kvalitní instalaci obzvláště citlivé.

Přírodní podlahy – vrací se do módy

Asi nejefektnější varianta podlahové krytiny. Před časem trochu neprávem opomíjená, ale dnes opět moderní. Efekt této podlahy je v kvalitě zpracování s originálním nádechem. Vždy s sebou přináší do domu závan přírody. Dřevo má nádhernou kresbu a výborné tepelně-izolační vlastnosti. Její údržba není příliš náročná. Pro zhotovení se nejlépe hodí dřevo ze smrku či z borovice. Palubky se dodávají v různých provedeních, velmi často s perem a drážkou, které do sebe skvěle zapadnou. Drobná nevýhoda dřevěných, tedy přírodních podlah je jejich citlivost. Nesnáší vlhké prostory a drsné zacházení od ostrých předmětů.

Dlažba – praktická krása

Oblíbená podlahová krytina v kuchyních, koupelnách a na chodbách. Do každého prostoru se hodí trochu jiná dlažba, ale správně zvolená je pak vždy ozdobou. Je důležitá akcentovat pojem správně zvolená, protože dlažba se ze všech podlahových krytin nejhůře mění a opravuje. Zmíněná činnost vyžaduje téměř vždy zásah odborníka a nemalé výdaje. Když máme vybránu ideální variantu, můžeme směle posuzovat další kritéria. Pro instalaci dlažby v koupelně je vhodné vybrat protiskluznou úpravu. Do kuchyně můžeme nechat položit dlažbu poglazovanou. U tohoto druhu podlahové krytiny je velice důležité designové provedení, protože na trhu je pestrá paleta různých formátů a barev.

Koberce – když má podlaha hřát

Hladké podlahové krytiny jsou sice in, ale i koberce si drží svůj standard. Nehledě na to, že můžeme kombinovat a experimentovat, takže není problém na laminátovou podlahu přidat jako doplněk koberec. Pokud se rozhodneme pro hřejivou podlahovou krytinu rovnou máme několik možností. Klasický koberec se nikdy neokouká a má jednu nezpochybnitelnou výhodu. Zadržuje prach, se kterým si pak hravě poradí lux. Na druhou stranu je při slabé hygieně nechtěným hotelem pro roztoče. Děti ho však ve svém pokoji vždy ocení.

Linoleum, PVC – jednoduchá klasika

Lino je pružná a měkká krytina s velice dlouhou tradicí. Nepatří mezi nejelegantnější řešení, ale jsou místa, kde se hodí naprosto ideálně. Jeho největší předností je výborná omyvatelnost. PVC podlahové krytiny jsou takový malý vizuální podvod. Jejich design dokáže imitovat dřevo nebo jiný přírodní materiál. Oproti linoleu více vydrží, ale také si za něj připlatíme.