Okna – různé druhy, různé vlastnosti

Datum: 20.10.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Doma není slunečního svitu bez oken, dalo by se říci. Slunce je nepostradatelné, ale bez vzduchu se taktéž nedá žít a okna jsou pro tuto věc vděčnými prostředníky. Přinášejí nám blahodárné živly a jsou pevnou součástí našich domácností. Dostává je jim také patřičné pozornosti? O výměnu si říci neumějí, takže míč je na naší straně hřiště.

Okno je výplň stavebního otvoru, který slouží od nejstarších dob až po současnost zejména k prosvětlování místností a pro přirozený kontakt obyvatel s okolním světem. Tak hovoří o oknech encyklopedie. Moderní společnost vnímá okna jako prostředek, kterak kromě užitných vlastností dekorovat domácnost, kancelář či jinou součást budovy. Samotná okna prošla stejně jako jiné artikly dlouhým a pestrým vývojem. V současnosti se mohou naše domovy propojit s okolím širokou paletou okenních řešení. Nabídka je skutečně široká, proto můžeme sáhnout po retro oknech, stejně jako po ultramoderním designu. Jak se komu líbí…

Okna plastová – trvalý boom

Jsou všude kolem nás a jejich oblíbenost neklesá spíše naopak. Popularitu jim přinesla hlavně jednoduchost a zároveň účelnost spojená se spolehlivostí. Ve zkratce řečeno po spoustu let si udrží své hlavní kladné vlastnosti. Mezi ně patří zdravotní nezávadnost, odolnost vůči povětrnostním vlivům a především tvarová stabilita. Nenáročná údržba je dalším benefitem, který dělá z plastových oken jedničku na trhu. Firem, které se zabývají montáží je stále víc a tak má potenciální zákazník skutečně z čeho vybírat. Vyrábí se ve všech kategoriích dle členění, takže není problém zhotovit plastová okna celistvá, dělená i sdružená. Je otázkou, zda je časem nebudou atakovat klasická dřevěná okna, jež dříve hrála prim.

Okna dřevěná – renesance zašlé slávy

Doba, kdy svět znal pouze okna dřevěná či v jiných případech kovová je dávnou minulostí. Stará dřevěná okna musela v mnoha případech ustoupit plastové variantě. Děje se tomu tak dodnes, protože dřevo sice vydrží hodně, ale věčné není. Přesto je spousta výměn zbytečných až neurvalých, protože dřevěná okna se dají restaurovat či nahradit novou odolnější variantou dřevěné okenice. V určitých místech prostě dřevo souzní s architekturou a plastový příbuzný by zde působil jako rušivý element. Dřevěná okna nemusí nutně přestat plnit svou funkci po letech spolehlivého sloužení. Je ovšem potřeba určité péče a to pokud možno každoročně. Při potřebné péči mohou vydržet i desítky let. Trochu snahy se tak určitě vyplatí.

Okna střešní – pro mnohé tužba a přání

Atraktivní a netradičně řešená jsou střešní okna. Ten, kdo sdílel domácnost v podkrovním bytě či v půdním prostoru v domě, zná tajemství kouzla těchto neobvyklých oken. Už samotný název napovídá, že okno není součástí zdi, ale střechy a tudíž přináší zcela jiný druh světla. Odlišné je samotné provedení, neboť střešní okna se zhotovují v převážné většině případů v kyvné variantě. Jsou téměř bez výjimky celistvá, protože jinak by se světlo přicházející do nemovitosti lámalo a působilo rušivě. Střešní okna jsou zvláštní, nevšední výplň střechy.

Způsoby otevírání – jiný kraj, jiný mrav

Okna mají samozřejmě různé způsoby otevírání. Pro tuzemský trh jsou charakteristická okna otevíravá či v kombinaci okna otevíravého a vyklápěcího. Princip je jasný již podle názvu. Okna se otevírají dovnitř či ven s možností okno vyklopit. Méně už je k vidění okno sklápěcí, ale také se dá zabudovat. V zámoří jsou naprosto běžná okna posuvná, především jejich výsuvná varianta. Toto otevírání je celkem praktické, jen se nesmí okno v drážkách zadrhnout. Jak už bylo zmíněno, existují také okna kyvná, která se instalují především na střechy. Můžeme se s nimi setkat také ve školách nebo na úřadech.