Nízkoenergetické domy – naše budoucnost?

Datum: 16.02.2011
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Ceny energií zatím strmě rostou a přes sliby dodavatelů téměř neklesají. Máte v plánu pořízení domu a otázka energií vám nedá spát? V dnešní době existují alternativní možnosti, které mohou budit nedůvěru, ale jen chviličku. A jak je to s vámi, děsí vás výše účtů, pálí vás cena paliv? Nenechte se zbytečně spálit.

Úspora energií je v dnešní době ožehavé téma pro všechny majitele realit bez rozdílu. Pokud se chystáme na pořízení nemovitosti, neměla by naše pozornost nízkoenergetické domy vynechat. Kromě skutečnosti, že tento druh rodinných domů je velmi ekologický, napovídá už svým názvem, že jeho majitelé vyzráli na předražené giganty. Myšlenka tohoto řešení totiž vznikla jako odpověď na rostoucí ceny energií. Předpisy na tepelnou náročnost budov nejsou nijak benevolentní, stejně tak předpoklady izolačních vlastností, a přesto mají nízkoenergetické domy v ideálním stavu třetinovou spotřebu tepla na vytápění oproti běžným novostavbám.

Orientace skleněných ploch

Projekt nízkoenergetického domu vyžaduje pečlivou přípravu a maximální důslednost. Úspěšná příprava je podmínkou úspěšné realizace. Jelikož tento druh stavby je poměrně velice náročná záležitost i v této fázi, vždy bychom důvěřovat odborníkům a svěřit svůj projekt do jejich rukou. Ještě před tím než tak učiníme, můžeme si vše v klidu rozmyslet. Velice důležitá je orientace našeho budoucího domu. Žádoucí jsou velká a prostorná okna směrem na jih, která zároveň nejsou stíněna. Naopak prosklené plochy orientované na východ či západ jsou pro náš záměr nevhodné. Nepříliš vhodná jsou i šikmá střešní okna, jež mohou způsobit přehřátí interiéru.

Cihlový dům či dřevostavba?

Ekologickou stránku věci doprovází i stránka estetická, která musí splňovat naše představy. Stále populární dřevostavby mohou také vyhovět parametrům nízkoenergetického domu. Dokonce mají i své výhody. Jejich výstavba je totiž sušší a rychlejší oproti použití klasických materiálů. Dřevo se rychleji vyhřívá, teplota dřevených stěn zůstává vysoká, ale přímo do stěn se teplo neakumuluje. Skvěle také reguluje vlhkost. V porovnání klasické cihlové domy nebudí obavy z případného požáru nebo poruch statiky během „sedání“ dřevostavby. Své pro a proti si musíme nakonec spočítat každý zvlášť.

Domy aktivní, pasivní a nulové

Přežité a zastaralé postupy při stavbě rodinných domů stále vytlačují nové materiály a moderní technologie. Právě z takových se budují také tzv. aktivní, pasivní či nulové domy. Jaký je mezi nimi rozdíl? Určující vlastností aktivního domu je přebytek energie, kterou daná nemovitost vyprodukuje. V praxi to znamená, že střecha posetá fotovoltaickými články či solárními panely obstará elektrickou energii i ohřev vody. Naproti tomu pasivní domy oplývají systémem nuceného větrání domu s účinným zpětným získáváním tepelné energie z odváděného vzduchu. Nulový dům nemá žádný systém aktivního vytápění, veškerou potřebnou tepelnou energii získává ze sluneční energie a energetických zisků od obyvatel domu a elektrických přístrojů v domě.

Převáží klady?

Budování nízkoenergetických domů zřejmě nikdy nezastaví výstavbu klasických cihlových domů, které jsou také plně funkčním, jistým útočištěm pro naši rodinu. Jejich rozmach, ale může populaci prospět úsporou energií, kterou všichni naléhavě vyhledáváme. Ve zkratce, kdo se pustí do realizace nízkoenergetického domu, nemusí mít obavy z rostoucích cen energií či budoucí ceny paliv, což je jistě lákavé.