Nízkoenergetické bydlení - řešení pro budoucnost

Datum: 16.08.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
V dnešní požehnané době, kdy ceny energií rostou rychleji než vaše děti a fikusy, je velmi rozumné začít uvažovat o koupi nízkoenergetické stavby. Nízkoenergetické domy a byty jsou prostě řečeno variantou bydlení s velmi nízkou spotřebou energie.

Podívejme se blíže na to, jak takové bydlení v praxi vypadá.

O jak silné energetické úspoře zde vlastně mluvíme?

U současných nizkoenergetických bytů je úspora za vytápění dvě třetiny ceny. Tedy například u bytu o rozloze 90 m2 zaplatíte běžně za rok vytápění přes 21 000 korun, u nízkoenergetického bytu stejné výměry to bude něco málo přes 6000. A to je setsakramenstký rozdíl. Do budoucna se dokonce připravují tzv. nulové byty, kde výše zmíněná spotřeba bude korun nula. Nesmyslně vysoké ceny nízkoergetického bytu se obávat nemusíte. Náklady na výstavbu tohoto úsporného bydlení jsou sice o 7-10 % vyšší než u běžné novostavby (větší náklady na návrh a realizaci výstavby), nicméně ceny těchto bytů jsou ve výsledku na trhu schopné konkurovat cenám bytů ostatních.

Jaké jsou tedy vůbec základní principy, na kterých koncept těchto tzv. pasivních domů stojí?

Na začátku všeho je to kvalitní a promyšlený architektonický návrh stavby. Dále jsou jako zásady použity správná orientace domu vzhledem ke světovým stranám, nadstandartní zateplení domu, kvalitní dřevěná okna s trojskly, omezení tepelných mostů v konstrukcích (to vše k minimalizaci tepelných ztrát v jednotlivých bytech), řízené větrání (a to zvlášť pro každý byt), rekuperace odpadního tepla (energie z lidí a spotřebičů atd.) a využití solární energie.

Nemusíte se bát, že by takový dokonale technicky promyšlený byt vypadal jako továrna na zelené želé ze sci-fi filmu. Na první pohled nízkoenergetický byt od běžného nerozeznáte, a to až na absenci radiátoru, která se však jeví spíše jako velké plus, neboť k estetickým hodnotám těchto zařízení z nás přilnul málokdo.

Krom energetické úspory je velkou předností nízkoenergetického bytu neustále čerstvý vzduch a přijemné mikroklima. Abychom pochopili, jak je to možné, musíme se blíže podívat na technologickou stránku věci, která nám pomůže si přiblížit i výše použitý a nemálo záhadný pojem "rekuperace tepla". V nízkoenergetickém bytě je čerstvý vzduch přiváděn do místností pomocí automatického větracího systému s rekuperačním výměníkem, ve kterém odváděný odpadní vzduch (ohřátý běžným provozem bytu) předá teplo čistému a svěžímu vzduchu, jenž neustále proudí do obytných prostor. Zde je tedy jádro onoho mysteriózního pudla se jménem rekuperace, jde tedy o zpětné získávání energie. Ta byla předtím v bytě vytvořena spotřebiči a jejich používáním a ostatně i vaším tělem. Lze tedy říci, že pokud se jeden z manželů jal po druhém házet nádobí, má to v nízkoenergetickém bytě aspoň tu výhodu, že při této své (jinak nepříliš bohulibé) fyzické aktivitě vlastně zároveň ekologicky vytápí byt. A tudíž šetří životní prostředí (samozřejmě vyjma živočicha, který je zrovna jeho terčem).

Dalším z pozitiv pasivního bydlení je, že čerstvý vzduch,

Čerstvý vzduch, který je průběžně přiváděn do bytu a má většinou optimální teplotu v létě i zimě, prochází prachovým filtrem. Takže prachu v bytě je mnohem méně a vy se s ním méně potkáváte při dýchání, uklízení a vlastně při všem, co v bytě děláte. Lze také do tohoto systému zabudovat filtr pylový, což alergikům poskytne v jejich vlastním domově neocenitelnou oázu klidu od vtíravých projevů jejich alergie. To je vhledem k tomu, že v dnešní době jsou alergičtí skoro všicni a skoro na všechno, možnost k nezaplacení. Tento větrací systém také nabízí ideální vlhkost v bytě, což znamená jediné: sbohem, kašli a pálení očí, adios, plísně!

Aby těch superlativů nebylo málo, přidáme si ještě nepoměrně menší hlučnost, která je důsledkem opatření proti úniku tepla. Méně tepla vám uniká a zároveň méně zvuků k vám proniká. Nemusíte si tedy už podezíravě prohlížet své nové sousedy v téměř detektivní snaze odhadnout, nejsou-li vytrvalými hráči na bicí, fanoušky luxovaní v jednu v noci nebo fanatickými milovníky.

Abysme si to shrnuli, je zřejmě čas přestat vnímat tento nový způsob bydlení jako perfidní snahu ekologických aktivistů infiltrovat naše domy a vzít nám naše ženy. Možná je čas vidět v nízkoenergetický stavbách spíše rozumný krok do nerůžové budoucnosti, s níž se pojí vize energetické krize, a dobré rozhodnutí pro vlastní zdraví, peněženku a komfort bydlení.