NEMOVITOST NA HYPOTÉKU? Jestli ano, tak nyní je ta správná šance.

Datum: 18.10.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Již delší dobu uvažujete o koupi nemovitosti, ale je Vám jasné, že peníze v hotovosti dohromady nedáte a hypotéka bude pro Vás jediným řešením?! V tom případě se přestaňte rozhodovat, zda do toho jít nebo ne a raději začněte vybírat nemovitost, která bude pro Vás ta pravá. Banky bijí na poplach a ekonomické průzkumy jejich tvrzení jen potvrzují. Hypotéky jsou nyní nejníže a ještě pořád klesají.

Zlevňování úroků není jen lákadlo

Tvrzení o tom, že úroky hypoték klesají, nejsou pouhými lákadly bank, ale potvrzují je průzkumy, které uvedla společnost Hypoindex na svém webu. Data, které společnost zveřejnila, nevychází z pouhé nabídky uveřejňované bankami pro potencionální klienty. Veškeré informace pochází až ze samotných uzavřených smluv, jsou tedy stoprocentně reálné a pravdivé.
Banky se k tomuto kroku rozhodly z několika důvodů a všechny dohromady vytváří jistý kruh. Jedním z těchto důvodů byl meziroční nárůst počtu uzavřených půjček o 3,6% (v objemových jednotkách dokonce nárůst o 4,7%). Tento fakt motivoval banky k dalšímu snižování sazeb. Ty se tak snaží získat ještě další klienty a nárůst uzavřených úvěrů ještě navýšit.

Většina bank slevy na úrocích presentuje jako dočasné akční slevy, které jsou podporovány masivní televizní kampaní. Tento krok je tanem nejen pro zvýšení počtů úvěrů, ale také o „přetažení“ klientů od bank konkurenčních, a to právě nejlépe v době ukončení jejich fixace půjčky.(viz.dále)

Průměrné úrokové sazby

Trend poklesu úrokových sazeb hypoték trvá téměř rok, ale v posledních měsících se dramaticky zrychlil, a tak klientům nabízí znatelně výhodnější uzavíraní obchodů. Meziměsíční pokles úrokových sazeb mezi dubnem a květnem činil 0.22%, tzn., že v květnu lidé uzavírali hypotéku s úrokem 5,12%, který byl vypočítán jako průměrný u uzavřených májových smluv.

Sazby nepadají všude stejně

Trend padání úrokových sazeb se projevuje všude, avšak u několika druhů půjček se dostal ještě níže. Nejnižší úroková sazba je u hypoték s pětiletou fixací. Půjčky s pětiletou fixací jsou zároveň také těmi nejoblíbenějšími, tvoří něco málo přes polovinu všech uzavřených hypoték v květnu v ČR. U těchto půjček spadla úroková sazba až téměř na hranici 5%, přesně řečeno na 5,08%.

Na druhém místě v pozici v oblíbenosti půjček se dostaly půjčky s fixací tříletou, které uzavřelo v květnu zhruba 30% lidí a jejichž úroková sazba činí 5,13%.

Některé banky nabízejí také půjčky s úroky pod 5% hranici, ale ty jsou dostupné pouze určité skupině klientů. Tuto skupinu klientů tvoří například klienti, kteří přechází spolu se svou hypotékou od jiné banky v době kolem konce fixace.

Krom stabilních fixací jsou velmi výhodné pohyblivé sazby, které nabízí svým klientům sloučení více peněžních transakcí a možností průběžných operací. Tyto druhy hypoték jsou již v současnosti v nabídce několika bank a snaží se tak nalákat nové klienty na tyto výhodné sazby, které se pohybují v dokonce pod hranicí 4%.