Nechme si jen to podstatné - minimalismus v interiéru

Datum: 12.08.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Nikoli, pojem minimalistický interiér neoznačuje nepopulární situaci, kdy vás vykradli a vám doma zbylo pouze minimum vybavení. Naopak jde o situaci, kdy strohost zařízení bytu a šetření doplňky je záměrné, a pokud věříte v sílu uklidňující jednoduchosti, bude se vám takové pojetí bydlení velmi líbit. Ačkoli minimalismus coby umělecký směr vznikl už v 50. letech minulého století, v oblasti designu je velmi aktuálním trendem století současného. O důvod více se na něj podívat blíže.

O čem tedy minimalismus jeko trend pro interiér vůbec je?

V podstatě jde o to, aby jste co nejméně slovy řekli co nejvíce. Do interiéru tedy dáme úsporné množství vybavení a o to větší požadavky budeme klást na jeho kvalitu a ono přízračnou krásu, o které se ne náhodou praví, že tkví v jednoduchosti. Ano a přesně takový je současný trend v zařizovaní bytů a domů: oprostit se od přecpanosti a přezdobenosti interiéru, tak aby se tam vešel klid, prostor a pocit vzdušnosti pro odpočinek vaší duše. Pro minimalismus je typická čistota linií, minimum barev, forem a materiálů. Příznačné jsou kombinace kov a sklo či dřevo a kámen. V minimalistickém interiéru nenajdete zbytečké stoličky, křesílka (která použivá pouze vaše kočka, a to dvakrát za rok), trojvrstvé záclony s mašlemi a volánky (postačí přece snadno ovladatelné rolety) a růžové nadýchané věci, o kterých nikdo neví, k čemu vlastně jsou. Obrovskou výhodou zařizení bytu či domu v tomto stylu je jeho snadná "ukliditelnost". Takže je možné, že až budete zase takhle jednou v něděli stírát prach z pětačtyřicátého porcelánového slonečka a prát dvacátou pátou dečku, až při vytírání nadzvednete třináctý kus nábytku, pak možná i vy zauvažujete nad hříšnou strohostí minimalismu.

Tak pohráváte si už s myšlenkou zařídit si byt v tomto duchu?

Máte-li obavy, že by na vás takto zařízený interiér působil až příliš stroze a chladně a že se už doma nebudete cítit doma, pak je odhoďte. Právě v jednoduchém minimalistickém prostředí, totiž osobní detaily jako vaše nejhezčí rodinná fotka nebo obraz, který jste si přivezli z dovolené, perfektně vyniknou a neutopí se v záplavě věcí, které pro vás takový význam nemají, ale z nějakého důvodu je prostě máte doma. Ať už jsou následkem podivné invence vašich kolegů z práce v den vašich narozenin nebo jste si je koupili v den, kdy jste měli tak blbou náladu, že byste jste si pořídili cokoli, jen abyste se cítili lépe. Možná je čas ty věci uložit ke spánku do sklepa nebo na půdu. Protože minimalismus v zařízení vám pomůže ponechat si jenom to důležité a nemít pocit, že už se do vlastního domova pro spoustu vybavení pomalu ani sami nevejdete.

Pokud ve vás stále částečně přetrvává nedůvěra v útulnost minimalistického interiéru, můžete sáhnout ke kompromisu, a to sice uplatnit tento styl pouze v některých částech bytu. Klasicky to budou koupelna, předsíň či chodba, protože právě u těchto místností především vyžadujeme účelné uspořádání, efektivní využití prostoru, čistotu a pořádek. Toto všechno v minimalismu najdeme, aniž bychom tak rezignovali na estetickou a "pocitovou" stránku věci.

A jak tedy na to, když jste se pro minimalismus už rozhodli?

Pokud nechcete využít služeb profi designéra, měli byste si nastudovat alespoň něco málo odborné literatury. To vám pomůže nedělat základní chyby, dosáhnout požadovaného výsledku a navíc četné obrazové materiály vám poskytnou nedocenitelnou inspiraci. Pokud začínáte od začátku, zamyslete se nad tím, jaké materiály použijete, a i vzhledem k tomu (a samozřejmě s ohledem na svoje finanční možnosti) vyberte podlahu. Volte pečlivě s alespoň hrubou představou budoucího s interiéru v hlavě, vhodná může být kvalitní dřevěná podlaha či slinutá dlažba. Dále se zaměřte na velmi důležitou součást efektivního využití prostoru, a to sice vestavěné skříně, které vám pomohou zachovat dojem čistoty a strohosti interiéru, aniž byste museli vyhodit vše, co zrovna nepotřebujete, a oblečení strkali pod postel, aby vás esteticky nerušilo. Pro stěny zvolte jemné štukování a spíše pastelové odstíny barev spolu s vhodně zvoleným bodovým osvětlením, tak zajístíte, aby místnosti působily měkce a zároveň velmi prostorně.

To že tvoříte minimalistické bydlení neznamená, že byste zase měli být hysteričtí a odtrhávat si ruku od zboží v obchodě s věcmi do bytu. Minimalismus neznámená, že si smíte koupit jen postel a stůl a na nich budete vykonávat všechny činnosti. Kupte si vše, co opravdu potřebujete. Ve výběru nábytku ale nebuďte megalomanští, spíše dbejte na kvalitu a vhodnost daného kusu pro váš konkrétní byt. Každý kus nábytku do minimalistického interiéru musí stát za to, jako byste vybírali umělecké dílo do vaší galerie. Protože to nehodláte zachraňovat polštářky, přehozy a nechcete nutit vaši kočku, aby svým tělem zakryla divně vypadající část sofa pokaždé, když má přijít návštěva. S doplňky šetřete, to, co zkutečně nemilujete, si domů netahejte, protože z těch mnoha zbytečností se nakonec stane jen armáda stojánků na prach. Nepotřebujete přece zasklený toaletní papír s třeskutě vtipným nápisem, nepotřebujete deset vážiček na jednu květinu. Nechcete přece, aby to vypadalo, že do vašeho bytu infiltrovali mimozemšťané a jako prostředek napadení zvolili tisíce divných porcelánových věcí...

Minimalistický domov je takový, kde si necháváte jen to opavdu důležité a dávate tomu a koneckonců i sami sobě prostor vyniknout. Dost prostoru pro hru světel, pro hledání klidu, pro zábavné situace, o kterých budete mockrát vyprávět, dost prostoru pro život.