Montované domy boří mýty

Datum: 01.11.2011
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
V hluboké minulosti by možná stačila jen zmínka o možnosti postavit dům bez klasického postupu a heretik by byl nařčen z rouhání. Časy se ale mění a moderní doba s sebou přináší potřebu rychlých a efektivních řešení. A nemusí zůstat jen u toho, správný a chytrý postup může být zároveň i šetrný ke svému okolí. Nové nápady se nakonec často prosadí sami.

Mnozí si mohou představit pod pojmem montovaný dům něco nevzhledného či snad dokonce nepraktického. Opak je ovšem pravdou. Zdařilý montovaný dům je totiž rychlejší a často i méně nákladná varianta bydlení v přírodě. Právě proto jsou montované domy stále populárnější. Možností jak využít montovaný dům je přitom hned několik. Kromě klasického stálého bydlení, můžeme využít montované domy na rekreaci či jako přístřeší na zahrádku. Díky tomu do této kategorie spadají montované srubové chaty, patrové i přízemní a také zahradní chatky, které mohou být zděné, ale montované určitě nezaberou tolik času, úsilí a jak již bylo zmíněno často také finančních prostředků. Pro lepší orientaci vytyčme prostor.

Dřevostavby jsou výstavní skříní

Spokojený domov poskytuje základ pro spokojený život. Dřevostavby vyzařují teplo, přirozenost a svými charakteristickými interiéry vytváří v porovnání s klasickými zděnými stavbami velice odlišnou atmosféru. Povětšinou už při vstupu do dřevěného domu zacítíme, jak se příroda rozprostírá okolo nás. Estetickou stránku věci doplňují i hodnoty praktické a v praxi určující. Mezi ně patří nízké energetické náklady, samočinné regulování vlhkosti a také ekologická stránka věci. Dřevo totiž patří mezi nejpřirozenější materiály vůbec a je pouze mýtem, že hrozí velké nebezpečí bezprostředního požáru, který rychle srovná celou stavbu se zemí. Výhod je celá řada, každý si může najít tu svou.

Srubové chaty voní dobrodružstvím

Tyto montované domy jsou často celodřevěné a tak máme kolem sebe pouze nefalšovanou přírodu. Nejedná se o klasické sruby, protože se dají zhotovit v různých variantách a s různým vybavením. Nejpodstatnějším rozdělením je počet pater, což dělá ze srubu téměř tradiční dům jen vonící tu smrkovým, tu borovicovým dřevem. Jak to vlastně všechno do sebe zapadá? Jednoduše. Individuálně řešené řezivo je v rozích zpevněno tzv. zámky, aby materiál držel pohromadě. Jelikož na montované domy máme v tuzemsku velkou řadu odborníků, kteří svému řemeslu rozumí, není problémem zhotovit k chatě dřevený balkon či přidružený přístřešek. Srubové chaty mohou sloužit na léto, ale naprosto plnohodnotně i po celý rok.

Zahradní chatky ožijí o víkendech

V praxi se jedná o jednodušší variantu srubové chaty. Stěny jsou o poznání více tenké. Jinak se svou konstrukcí velice podobají svým honosnějším dřevěným sestrám. Mají oproti nim i své výhody. Snadnější zhotovení totiž umožňuje variabilnější půdorysy. Chatku potom doprovází klasické dveře, nezbytné okenice a možný je i přístavek či přístřešek. Nově realizované zahradní chatky snesou vyšší rozptyl teplot a proto mohou spolehlivě ochránit případné nocležníky v období, kdy se týden chýlí ke konci. Přesto právě v tuto dobu budou jistě nejvyužívanější.

Životní prostředí a případné nevýhody

Ekologické hledisko je v dnešní době skutečně důležité a dřevostavby v tomto případě znamenají prokazatelně větší šetrnost k životnímu prostředí, pokud jde o proces výroby i obnovitelné zdroje a produkci CO2. Pokud můžeme hovořit o nevýhodách montovaných domů, tak se setkáváme pouze s jedinou, a sice horší izolační schopnosti podlah. Zde je často potřeba více materiálu, ale tato skutečnost se dá vždy ošetřit předem.