Luxfery - uchopený půvab ledu

Datum: 12.09.2011
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Impozantní spojení mohutnosti s krystalickou průzračností, to kouzlo, jímž nás fascinují ledové sochy a které bychom si rádi odnesli s sebou domů a uchovali. Způsobem jak tento půvab alespoň částečně ukořistit a zakořenit ve svém domově jsou luxfery. Přesto, že jsme ve výrobě těchto skleněných cihel jednou z předních světových velmocí, postoj většiny domácností v Česku k nim zůstává netečný. Je tomu tak zřejmě díky dobám minulým, kdy byly jedněmi z prostředků k páchání podlých architektonických zločinů. Nicméně stačí si na internetu vyhledat několik málo obrázků využití luxfer v moderních interiérech a na svá dřívější traumata rádi zapomenete.

Kam se luxfery hodí

Vzhledem k tomu, že luxfery propouštějí až 90 procent světla, často se používají v místnostech bez oken, kam tímto způsobem dostaneme světlo. Hojně bývají také materiálem pro dělící příčky: Když na ně totiž použijete barevné luxfery, místo jakéhosi nutného dělítka prostoru získáte designový nástroj, jenž je s to změnit celou náladu a náboj interiéru. Skleněné cihly jsou vhodným materiálem také pro barový pult či do koupelny.

Jak se se skleněnými cihlami pracuje

Prvním způsobem, jak se luxfery dají sestavit do stěny, je obyčejné spojení maltou. Nicméně je poměrně obtížné udělat tímto klasickým způsobem rovnou a esteticky perfektní skleněnou zeď. Navíc je možné, že zedník, kterého si na to najmete, se k těmto skleněným tvárnicím bude chovat jako ke každé jiné cihle a plně si jaksi neuvědomí, že když se mu sem tam něco nezadaří, tak omítkou se to už nebude dát zakrýt.

Druhá možnost spočívá v tom, že si zakoupíte rovnou větší prefabrikované bloky, které vám přijdou z továrny perfektně rovné. Tyto kusy se pak u vás doma už jen spojí lepidlem a sespárují.

Existuje i varianta bez malty i bez lepení, kdy se jednotlivé kostky pouze zasunou do připravené dřevěné kontrukce.

Kolik to stojí

Cena luxfer osciluje mezi 70 do 250 korunami za kus (hrana průměrně 20 cm). Navíc musíte připočítat několik set za rohové a zakončovací prvky a cenu práce podle zvoleného způsobu instalace. Při použití prefabrikátu, který umožňuje i obloukové tvary stěn, počítejte 2000 až 2500 korun za čtvereční metr.

Svítící luxfery

Designových variací s těmito skleněnými cihlami je nepřeberné množství. Kromě různorodých barevných možností provedení luxfer tu jsou metalizované krychle, které nabízejí zrcadlový efekt. Naprostý optický klenot ovšem představují luxfery X-LIGHT, což jsou skleněné tvárnice, jejichž vnitřní prostor je osvětlen vysoce svítivými LED diodami.