Koupit, nebo počkat?

Datum: 05.04.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Ze všech stran slyšíme o ekonomické krizi, z televize, rádia internetu, od politiků, ekonomů, novinářů, jednoduše snad ode všech. Realitní makléři mluví o tom, jak lidé nechtějí nic kupovat, jelikož nemají peníze a to i přes to, že ceny nemovitost jsou nyní nejníže v současné historii. Odborníci ze všech realitních kanceláři se snaží laickou veřejnost přesvědčit, že nyní je nejlepší čas pro nákup všech nemovitostí, jelikož jejich cena se drží na historickém minimu. Dělají tak proto, že chtějí konečně rozhýbat svůj trh a prodat již dlouho neprodané nemovitosti a i v době krize získat co nejvíce pro sebe, nebo opravdu mají pravdu a je nyní ta nejlepší doba?!

Pokud člověk nad touto zprávou realitních makléřů alespoň moment přemýšlí, musí ho jistě obě mnou nabízené varianty napadnou. Po delším přemýšlení nad tímto tématem jsem se pustila do několikatýdenního „průzkumu terénu“ realitních kanceláří. Není nic snazšího než zapátrat v internetových databázích několika realitních kanceláří, aby se ukázala fakta o nemovitostech, které se zde v současnosti nabízí.

Budu nyní mluvit jen o domech, abych lehce zúžila výběr a databáze se stala přehlednější. Výsledek je během několika hodin hledání jasný. Nemovitostí je zde dostatek a výběr velký. Za posledních několik měsíců se však víceméně nezměnil a ani ceny nemovitostí se nějak výrazně nezměnily. Domy, které by před pár lety stály o nějakou stovku tisíců více a za cenu, kterou mají dnes, by lidé realitním kancelářím takříkajíc „utrhli ruce“, dnes několik měsíců zůstávají nepovšimnuty v databázích realitních kanceláří.

Pokud si člověk nabídku prohlédne jen letmo, nezaregistruje zde nic neobvyklého. Po několika detailnějších pohledech zjistíme však, že domy se zde jen neustále proměňují, a to v celkem pravidelných cyklech. Nejsou tu však jen domy starší, určené k rekonstrukci, ale také domy nové, které jsou ihned připraveny k nastěhování. Můžeme zde najít domy ve vyhledávaných lokalitách stejně tak jako domy v lokalitách neoblíbených, mezi kterými je větší než propastný cenový rozdíl. Pokud bych tedy chtěla situaci ve výběru domů v současné době zhodnotit komplexně, lákalo by říci, že je zde pro každého něco a všichni by si zde měli vybrat. Není to, ale úplně pravda. Kde je tedy odpověď na otázku zda nyní koupit nebo nekoupit?

Odpověď není tak složitá a po zvážení všech skutečností, které slyšíme z úst realitních odborníků i ekonomů, je celkem jasná. Pokud již delší dobu chcete nemovitost koupit a stále čekáte na tu nejvýhodnější nabídku, tak nyní je právě ta správná doba ustoupit od některých svých požadavků a koupit nemovitost za příznivou cenu, která v současné době na trhu panuje. V současnosti je výhodná doba pro ty, kteří jsou schopni slevit ze svých požadavků, které budou vykompenzovány nižší cenou. Za „ušetřené“ peníze poté může člověk realizovat další své plány nebo je dále investovat do zakoupené nemovitosti.

Pokud však nemovitost tak „nutně nesháníte“ a máte o něco větší nároky, jak na lokalitu, tak na stav nemovitosti, a k přemýšlení o koupi vás přiměla právě současná nabídka nemovitostí a nízké ceny, tak přeci jen nějakou dobu vyčkejte. Podle odborníků už další zlevňování nemovitostí nepřijde a ceny, které budou stoupat, budou stoupat jen pozvolna. I tento jen pozvolný vzestup cen však přiměje mnohé, kteří dosud vyčkávali, k prodeji svých nemovitostí, a to by měl být právě ten moment, kdy se onen trh s realitami začne opět hýbat a i náročnější klientela si vybere, i když za poněkud vyšší ceny.

/ts/