Klimatizace - na co si dát pozor, když jí vybíráte

Datum: 29.08.2011
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Součastné letní vlny veder nás vedou k myšlence o pořízení si klimatizace do našeho domu či bytu. Ve chvíli kdy rtuť v teploměru přesáhne třicet stupňů, je uvnitř neklimatizovaných nemovitostí nemyslitelné horko a je potřeba se lehce ochladit. Není však klimatizace jako klimatizace, a pokud se již rozhodnete pro její koupi, měli byste si nejdříve zjistit několik údajů a ne pouze ten, že „umí dělat zimu“. Klimatizace není jen o značce a o ceně.

Vzhled a umístění klimatizace

Klimatizací a jejich umístění uvnitř bytu či domu je hned několik variant. Od nejběžnějších bílých „krabic“, které umisťujeme zpravidla pod strop, přes klimatizace, které se umisťují do podhledu v místnosti, po podstropní jednotky, které bývají spíš umisťovány do komerčních prostor. Moderní pokrok však nezastavíme, a tak můžeme již na trhu objevit klimatizace s designem obrazů, který si můžeme sami zvolit nebo mnoho dalších futuristických vzhledů. Klimatizace by však měla být umístěna především na místě, které ji dovolí, aby chlad proudil volně do místnosti a neměl zde žádné překážky.

Druhá polovina klimatizace je umístěna zvenku budovy, i zde je nutné vybírat. Snahou zde je, aby jednotka co nejméně narušovala vzhled budovy. Může být umístěna pod střechou či balkonem nebo naopak směrem u země domu, kde na sebe nepoutá pozornost. Při umisťování je nutno hledět na vyšší hmotnost a na blízkost umístění obou částí klimatizace, nejlépe do 5ti metrů.

Výkon vs. Náklady

Při výběru jednotky je nutné koukat na velikost místností, které umí vychladit. Toto sdělení byste měli hledat u klimatizace vždy na prvním místě. Společně s tímto výkonem je však nutno dohledat i příkon, neboli spotřebou energie. Všeobecné pravidlo, které platí je, že čím levnější pořizovací náklady klimatizace jsou, tak tím vyšší je poté její pozdější spotřeba a tedy náklady na provoz. Musíte tedy zvážit jak často a s jakou intenzitou budete klimatizace používat a které s těchto variant je pro vás výhodnější.
Při koupi klimatizace se nesmíte také zapomenout podívat, zda její cena je včetně nebo bez montáže, jelikož tato položka není také zanedbatelná a poté by se mohla nečekaně cena vámi vybrané klimatizace navýšit. Na montáž klimatizace se samozřejmě vztahuje záruka stejně jako na celý výrobek, především na kompresor.

Více než jedna funkce

Hlavní dodatečnou funkcí klikatice, kvůli které ji však primárně nekupujeme, je funkce ohřevu. Nejen, že v létě nám klimatizace vzduch ochlazuje, ale pokud máme zájem, po ostatní roční období si můžeme klimatizací bez problémů přitápět. Toto přitápění můžeme využít například v momentech, kdy centrální vytápění ještě nebo už nefunguje, nebo když potřebujete přitopit rychle a bez zbytečné práce.

Výše jmenovaná funkce byla funkcí všech klimatizací, pak jsou zde ale funkce, za které si připlatíme a které jsou nestandardními na poli klimatizací. Mezi tyto funkce patří například časovač spouštění a vypínání klimatizace, funkce turbo, které vám ochladí či zahřeje celou místnost v několika minutách, nebo například ještě polohovatelné lamely, které nám dovolí ke všemu ještě regulovat směr toku vzduchu z klimatizace. Další dvě funkce, které jsou zde především pro vaše úspory, jsou funkce paměti při výpadku proudu (i po výpadku proudu si klimatizace zapamatuje své původní nastavení), a funkce, které sníží intenzitu klimatizace pokud spíte, a tedy sníží tím i své provozní náklady.