Jak vybrat kuchyň

Datum: 27.08.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Bývaly doby, kdy se hospodyňky za (snad až příliš) reálného socialismu při přípravě pokrmů krčily u plechových linek, které byly často co nejdůsledněji odděleny od zbytku bytu, snad i proto aby jejich estetickému znásilňování bylo vystaveno co nejméně osob naráz. Časy se ale mění a dnes se kuchyně stala plnohodnotnou a aktivně využívanou částí bytu, navíc bývá často sdružena s prostory obývacími. Při návrhu a výběru kuchyně je vhodné využít služeb kuchyňského studia. Nicméně i tehdy je třeba mít už nějakou základní představu.

Základní kritéria

Zásadním kritériem je samozřejmě dispozice bytu, která nám poskytne odpověď na otázku, jak velkou kuchyň si můžeme pořídit. Vodítkem bude i při výběru tvaru naší budoucí linky. Základní možností je rovná linka, která ovšem už dnes není tak oblíbená jako členitější varianty. Výhodou kuchyně do tvaru L je logicky možnost rozmístění spotřebičů na dvě strany. Velmi moderní "účkové" kuchyně poskytnou hospodyňce místo na veškeré spotřebiče, na které si jen vzpomene, a často bývají ještě doplněny do tvaru písmene G, a to o bar. No, kdo by ho něchtěl mít doma? Ovšem toto kuchyňské řešení se hodí výhradně do opravdu velkých prostor, jinak byste totiž u baru nejen popíjeli mojito, ale museli byste ho také přeskočit při každé cestě do kuchyně a ven z ní.
Pokud jde o materiál kuchyňské linky, budeme se zabývat celkovým stylem zařízení našeho bytu a také finanční stránkou. Masiv (olše, třešeň, dub atd.) je luxusním řešením, ovšem na jeho pořízení vám rozhodně nepostačí rozbít prasátko, spíše bude třeba podminovat celý vepřín, protože cena se bude pohybovat zhruba od 15 tisíc Kč za metr. Navíc tento materiál je náchylný ke znečištění a vyžaduje tak větší péči. Zřejmě nejprodávanější variantou jsou linky s foliovanými dvířky. Mezi jejich hlavní přednosti patří snadná údržba i vysoká odolnost, navíc pro jejich pořízení můžete navštívit banku i bez punčochy na hlavě. Nejlevnější variantou jsou potom dvířka laminátová.

Uspořádání kuchyně

Za prvé zřejmě budeme chtít mít v kuchyni i jídelní stůl, pokud na něm při vaření radí nestojíte a vůbec s ním při práci v kuchyni neprahnete být v neustálem fyzickém kontaktu, pak zachovejte vzdálenost mezi ním a linkou minimálně jeden metr. Samotná kuchyně má potom tři základní centra. Prvním z nich je centrum přípravné. Pracovní plocha musí být velmi odolná, proto není tím pravým na čem šetřit. Měla by být dostatečně velká a její hrana musí přesahovat skříňky pod ní alespoň o 2 cm. Její výška (základní je kolem 86 cm) by měla být přizpůsobena výšce toho, kdo na ní bude pracovat. V blízkosti pracocní plochy by měla být lednice a skříň s jídlem a samozřejmě pracovní nástroje (nože, prkénka atd.).

Mycí koutek

Najdeme zde nejen dřez, který by měl být alespoň 30 cm od konce pracovní desky, ale také například myčku. Neměl by chybět ani koš, který je v mnohých moderních kuchyních už integrován. Nejlépe je dát odpadkový koš do dřezové skříně spolu s čistícími prostředky. Takové umístění je praktické, protože nemusíte s každou peckou od citrónu přespolně běžet do koše na balkon či do chodby, Nicméně samozřejmě takto umístěný koš je třeba občas vynést, protože jinak by vám v kuchyni mohlo vzniknout čtvrté centrum, a to sice centrum zápachu. Jde-li o baterii, trh nabízí nepřeberné spektrum možností od obyčejné baterie až po ty bezdotykové, nu a když po tom budete moc toužit, tak můžete mít i baterii se sprškou. Vyhledávaným pomocníkem je v dnešní době i drtič odpadků.

Varné centrum

Třetím pomyslným ostrovem naší kuchyné je varné centrum. Sólově umístěné sporáky ustupují vestavěným spotřebičům, které jsou pohlednější a hlavně mezi nimi a zbytkem kuchyně nevzniká nepraktická mezera, ve které se hromadí nečistoty a do které podle zákona schválnosti neustále něco padá. Troubu je dobré umístit do úrovně očí, aby měl člověk přehled, zdali se kuře právě dopeklo nebo již hoří. Na troubě nešetřete, protože kvalitní trouba vám dlouho vydrží a má mnoho funkcí, tudíž se pak třeba obejdete i bez mikrovlnky. Varná deska by kvůli bezpečnosti i snažší obslužnosti neměla být u dveří a jiných frekventovaných míst bytu.

Praktičnost

Základním měřítkem pro podobu kuchyně musí být praktičnost. Takže tapeta na zeď a peršan pod nohy nejsou dobrý nápad. Trendem jsou posuvná dvířka, která setří místo, nebo dvířka vyklápěcí, jež po otevření poskytnou odkládací plochu navíc. Dále můžeme kuchyni podle svých konkrétních potřeb vybavit otočnými držáky na nádobí, posuvnými kontejnery a drátěnými programy. Nezapomeňme ani na dostatečně kvalitní osvětlení, abychom věděli, jestli zrovna krájíme mrkev nebo meloun. Nad pracovní plochu jsou vhodné lineární zářivky, ty dáme pod spodní okraj vrchních skříněk. Nad dřez je lepší pořídit sólo svítidlo s dobrým krytím, které odolá vodě. No a nad varnou deskou je již dnes samozřejmostí mít digestoř, která už by měla mít zabudovaný i vlastní zdroj světla.