Jak úspěšně prodat nemovitost: S nebo bez realitní kanceláře?

Datum: 11.08.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Budete prodávat byt, dům či stavební parcelu? Zvažujete, zda je výhodnější realizovat prodej nemovitosti svépomocí nebo se obrátit na specializované služby realitní kanceláře, která si ale za zprostředkování prodeje naúčtuje provizi? Ne vždy platí, že prodej nemovitosti bez realitní kanceláře je výhodnější.

Prodej nemovitosti

Prodej nemovitosti se může zdát jako velmi snadná záležitost: nafotit, připravit inzerát, vložit na bezplatné servery a čekat na prvního vážného zájemce. Za pár týdnů můžete být bohatší o pár milionů. Zpravidla to tak jednoduché nebývá.

Jak prodat dům nebo byt?

Abyste mohli nemovitost nabídnout k prodeji, je nejprve nutné stanovit její cenu. Nejjednodušším způsobem je podívat se, za kolik se prodávají obdobné typy nemovitostí v dané lokalitě. Zohlednit je také nutné stav nemovitosti (byt 3+1 v původním stavu nelze prodat za stejnou cenu jako byt v zatepleném panelovém domě s novou koupelnou a kuchyňskou linkou). Lehce se může stát, že nezkušený majitel byt cenově podhodnotí a ošidí se, nebo naopak cenu přežene a nesežene kupce. Realitní makléř naproti tomu disponuje zkušenostmi a znalostmi místního realitního trhu a dokáže cenu nemovitosti kvalifikovaně odhadnout.

Těšili jste se na to, že během tří týdnů bude vše uzavřené a peníze budete mít na svém kontě? Žádný kupec se ale neozval, zatímco vám telefonoval nespočet realitních makléřů? Realitní kancelář má výrazný zájem na tom, aby vaši nemovitost rychle a úspěšně prodala – jde jí totiž o provizi. Výhodou je, že realitní makléř vyřídí vše, co s prodejem nemovitosti souvisí a ušetří tak nejen váš čas, ale i nervy a případné finanční ztráty způsobené například nevhodně sepsanou kupní smlouvou.

Provize versus bezproblémový prodej nemovitosti

Argument proti prodeji nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře je jasný: nebudete ošizeni o peníze, které by putovaly na provizi pro realitního makléře. Provize se běžně pohybují mezi 3–6 %. Prodáváte-li byt za 3 miliony korun, může taková provize být kolem 180 tisíc korun.

Jistota je ale jistota. Výhodnější je domluvit se s realitní kanceláří na přijatelné provizi (o kterou může být navýšena částka, za níž je byt prodáván) a mít jistotu, že vše proběhne tak, jak má. Při prodeji nemovitostí bývá nejrizikovější převod peněz od kupujícího prodávajícímu. Může se stát, že se peněžní transakce zdrží nebo bude kupní smlouva neplatná a peníze se „ztratí.“

Peněžní transakci by měla zajistit nezávislá osoba, která bude nad převodem dohlížet (například notář nebo banka). Kupní smlouvu je vhodné podepisovat až ve chvíli, kdy jsou peníze složeny na účtu prostředníka.

Při prodeji nemovitosti se často zapomíná na dohodu o tom, kdo zaplatí daň z převodu nemovitosti. V případě prodeje prostřednictvím realitní kanceláře se však toto stát nemůže, protože úkolem realitního makléře je ohlídat i takové detaily, po nichž nezkušený majitel nemovitosti ani nevzdychne.

Výhodnou prodeje nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře je, že řada z nich nabízí kupujícímu pomoc s vyřízením hypotéky, což může přispět k úspěšnému prodeji vašeho bytu nebo domu.

Výhody prodeje nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře:

  • Profesionální odhad ceny nemovitosti
  • Příprava inzerátu, který má potenciál skutečně nemovitost prodat
  • Návrh zápisu do katastru nemovitostí
  • Realizace prohlídek zájemců o koupi nemovitosti
  • Příprava kupní smlouvy
  • Ohlídání detailů (například dohoda o tom, kdo zaplatí daň z nemovitosti)
  • Zajištění odborného dohledu nad převodem peněz
  • Zajištění financování prostřednictvím hypotéky, což zvyšuje šanci na úspěšný prodej nemovitosti

Nevýhody prodeje nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře:

  • Vysoká provize (3–6 % z prodejní ceny nemovitosti)
  • Neprofesionální jednání, nezkušený realitní makléř (je vhodné ověřit si zkušenosti jiných prodávajících s konkrétní realitní kanceláří)