Jak dostat za nemovitost co nejvíc

Datum: 09.11.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Jsme Středoevropané, odvyklí smlouvání. Balkánské a arabské pokřikování na tržišti jsme opustili na konci středověku. Jakmile vyvěsíte na internetu nabídku a zájemci začnou chodit na prohlídky, zjistíte, že středověk neskončil, středověk trvá.

Na cenu dnes hledí každý a zájemci, masírovaní zprávami o poklesu cen nemovitostí, jsou si velmi dobře vědomi své hodnoty. Jak si udržet nadhled když jejich nabídky balancují na hranici dobrých mravů a vyložené zlodějiny?

Zjistěte si nabídku konkurence

Prodat znamená správně nastavit cenu. Věnujte trochu času internetu a projděte si obdobné nabídky. Hodně se dozvíte o tom, jak moc bude vaše nemovitost prodejná nebo jak dlouho můžete na kupce čekat. Vyšší cena není automaticky špatně. Máte-li pro ni odpovídající důvod, stůjte si za ní. Počítejte ale s tím, že prodávat budete o něco déle.

Připravte si vyjednávací prostor

Vyjednávání je vždy o sbližování stanovisek a o kompromisu. Rozmyslete si předem, kam až jste ochotni zajít, a jaké ústupky protistrany za ty své budete požadovat. Připravený vyjednavač znamená úspěšný vyjednavač.

Neprodávejte narychlo

Je-li to možné, uvažujte o koupi předem a nabízejte co nejdříve. Mnoho zájemců je ochotno na vybraný byt či dům i nějaký čas počkat. Když vás tlačí čas, jedinou možností jak prodej urychlit, je jít s cenou dolů.

Zmiňte kladné stránky

Liška chválí vlastní ocas. Dělejte to také tak. Nemusíte hned vychvalovat a přehánět, ale uvědomte si, že o mnohém rozhoduje první dojem. Jestli je byt slunný a prostorný si návštěvník na prohlídce všimne. Že je blízko nákupní centrum, hezký park je za rohem a autobusová zastávka přes ulici, zřejmé na první pohled není. Nezapomeňte všechny klady zmínit.

Nevymýšlejte si

Při vyjednávání můžete chválit, přehánět, mlžit, ale rozhodně se vyvarujte lhaní. Jakmile bude vaše lež odhalena, přijdete o zájemce takřka stoprocentně. Pokud ne, vaše vyjednávací pozice se změní tak, že seriozní nabídku rozhodně nečekejte.

Připravte si srovnání

Když vás chce zájemce oškubat, vypočítává neduhy vaší nemovitosti a nedá si říct, předhoďte mu obdobné nabídky v oblasti. Věta: „Za stejný byt o ulici dál dáte o půl milionu víc, o dvě ulice dál dokonce o třičtvrtě víc, tak co byste chtěl,“ mívá kouzelný účinek.

Zájemci tím dáte najevo, že jeho brebentění na vás nezabírá a že cenu jste nestřelil od boku. Zároveň ho uvedete do souvislostí a pokud se mu nabízená nemovitost doopravdy líbí, je to argument, který hodně zabírá.

Neostýchejte se říct ne

Neberte jako svou chybu, když se vám stanoviska sblížit nepodaří. Vy prodáte někomu jinému, zatímco příliš neústupný zájemce přišel o nemovitost, kterou chtěl. Užírat ho to bude víc než vás.