Garážová vrata. Která jsou trendy?

Datum: 19.07.2011
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Dlouho se těšíme na rodinný dům, pořídíme parcelu za výhodnou cenu a začneme stavět. Nebo si vyhlédneme pěkný domek v realitní kanceláři a koupíme si hotovou stavbu. Obě situace ale mohou mít jistá úskalí. Můžou se nám znelíbit vrata od garáže a ta přece také reprezentují. Přitom v dnešní době je tolik možností, jak domov pro plechového miláčka vyšperkovat.

V hluboké minulosti jsme se mohli setkat maximálně s dřevěnými dvoukřídlými dveřmi anebo často i s garáží bez dveří. Vrcholem luxusu bylo efektní kování s uměleckou klikou. I v dnešní době se můžeme setkat s dvoukřídlými vraty, ale proti stařičkým předchůdcům jsou jako nebe a dudy. Stejně jako u většiny ostatních artiklů, které letí, je nabídka pestrá a variabilní. Pokud se rozhodneme pro renovaci vrat nebo pořizujeme rovnou nové, máme z čeho vybírat a můžeme horem dolem dumat nad našimi možnostmi. Pojďme si představit ty nejznámější.

Křídlová vrata

Můžeme zaznamenat jistý ústup, přesto jsou křídlová vrata stále populární. Mají své výhody a klady, ale samozřejmě také nevýhody a mušky. Mezi základní přednost křídlových vrat patří fakt, že nezabírají žádné místo v garáži, jelikož se za každých okolností otevírají ven. Jsou patřičně bytelná, minimálně hlučná a mohou být ovládána za pomoci dálkového pohonu. Mezi klady patří i fakt, že se téměř vždy zhotovují na míru. Nedostatkem můžeme určitě nazvat nebezpečí poškození vozidla či osoby nárazem křídla. Malou vadou na kráse je také skutečnost, že křídlová vrata nelze instalovat do míst, kde je postupný sjezd do garáže – vrata se neotevřou.

Výklopná vrata

Další z oblíbených a léty prověřených vrat jsou vrata výklopná. Jejich bytelná konstrukce přináší komfort a bezpečí zároveň. I zde se setkáváme s minimální hlučností a také úsporou prostoru, protože výklopná vrata zabírají místo pouze u stropu. Pohon na dálkové ovládání lze samozřejmě připojit. Rám vrat není překážkou při průjezdu, což jistě též patří mezi klady výklopných vrat. Nevýhodou může být ohrožení chodců při průchodu kolem garáže, pokud je v blízkosti chodník. Za nedostatek můžeme někdy počítat také skutečnost, že výklopná vrata nemají úplně ideální tepelně-izolační vlastnosti.

Sekční vrata

Velmi populární jsou v dnešní době sekční vrata, a to jak pro svoji funkčnost, tak pro atraktivní design. Pokud jsme hovořili u výklopných vrat o částečné propustnosti tepla, u sekčních vrat je tomu přesně naopak. Vynikají skvělými tepelně-izolačními vlastnostmi, které jsou dílem sendvičového zpracování. Celoobvodové těsnění zabraňuje tepelným únikům. Téměř vždy jsou vyrobená na míru podle vkusu zákazníka, který si může přát například prosklení okny. Mezi malé nevýhody sekční vrat může patřit průzor do ostění při montáži či překážejí vodící dráha u garáží s nízkým stropem. Celkově ovšem sekční vrata hrají mezi garážemi prim.

Materiály pro garážová vrata

Pro každé vrata se použití materiálu volí individuálně a ne každá varianta umožňuje všechny řešení. Stále oblíbeným materiálem pro výrobu garážových vrat je dřevo. Dá se použít při instalaci vrat křídlových nebo výklopných. I dnes se můžeme setkat také s plechovými vraty, které mohou působit atraktivně. Taková bývají především výklopná garážová vrata. Zřejmě nejrozšířenější je však syntetický materiál, který je nejvíce variabilní a dá se aplikovat na všechny typy garážových vrat. Oblíbený je i proto, že může díky fólii imitovat materiály ostatní.