Efektivní a levné chlazení bytu: Ventilátory a větráky

Datum: 07.10.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Ačkoli se letos zdálo, že teplo nebude, letní vedra zaútočila rychle a mnohé z nás zastihla nepřipravené. Je horko v kanceláři i doma. Ne vždy je po ruce klimatizace, jejíž provoz navíc není vždy úsporný. Existují ale i jiné možnosti, jak se efektivně a skoro zadarmo ochladit.

Ventilační mřížky ochrání před hmyzem

Asi nejjednodušším způsobem, jak ochladit byt nebo kancelář je rychlé vyvětrání „průvanem“. Hrozí však, že se vám v kanceláři rozlétají důležité dokumenty, bude vás rušit hluk ulice, výpary aut nebo hmyz. Konec konců komárům a vosám se dá ještě bránit instalací ventilačních mřížek, jichž je na trhu dostatek za přijatelnou cenu, ovšem od hluku ani výfukových zplodin vás neuchrání.

Ventilátory místo klimatizace

Elegantním řešením, jak ochladit místnost bez klimatizace i otevřeného okna, jsou ventilátory, které jsou finančně dostupné a na trhu je seženeme ve velkém množství barevného provedení a designu.

Rozmyslet bychom si nejprve měli, zda využijeme stolní, stropní nebo podlahový větrák. Záleží zde na tom, jak velký prostor potřebujeme větrat. Pokud se potřebujeme ochladit během práce na počítači, bude nám stačit stolní ventilátor. Pro ochlazení celé místnosti naopak zvolíme ventilátor stropní, který vzduch víceméně rovnoměrně „rozfouká“. Důležité ovšem v tomto případě je, aby byl strop dostatečně vysoký.

Výhody a nevýhody ventilátorů

Ventilátor Výhody Nevýhody
Stolní malá hmotnost, snadná manipulace, je vždy po ruce, snadno se schová menší výkon, pozor na podezřele levné modely
Podlahový snadná manipulace, lze přenášet mezi místnostmi, na zimu lze rozebrat a uložit, lze nastavit směr foukání pozor na levné, nestabilní modely, mřížka by měla být pevná s malými otvory
Stropní ochlazuje celou místnost, vhodný do velkých prostor nutné vysoké stropy – pro panelákové byty se moc nehodí

Jaký větrák zvolit?

Vybíráme-li ventilátor do domácnosti s malými dětmi, je dobré věnovat pozornost kvalitě mřížky, která vrtuli zakrývá. Měla by být dostatečně pevná a raději s malými otvory, kterými ratolesti neprostrčí zvědavé prsty.

Jednou ze zásadních nevýhod ventilátorů je, že víří prach, a proto není příliš vhodný pro alergiky. Víření prachu se neubráníme ani v případě, že doma budeme každý den pečlivě uklízet. Ventilátor by proto neměl směřovat přímo na náš obličej.

Střední cestou mezi stolním a stropním ventilátorem je ventilátor podlahový. Lze s ním jednoduše manipulovat, přenášet ho z místnosti do místnosti a libovolně nastavit směr foukání. Podlahové ventilátory se většinou dají rozložit a po sezóně je můžeme jednoduše rozebrat a uložit do skříně.

Ceny ventilátorů

Nejlevněji pořídíme pochopitelně stolní větráky, jejichž cena se pohybuje mezi 200–900 korunami. V případě podlahových ventilátorů musíme několik stokorun přidat a nejdražší jsou ventilátory stropní, jejichž koncovou cenu zvyšuje i náročnější instalace.

Pokud si zvolíme ventilátor se zajímavým designem, nemusí být jen nezbytností v horkých letních dnech, ale i líbivým bytovým doplňkem.