Developerské společnosti staví, domy zejí prázdnotou

Datum: 11.02.2011
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Jako houby po dešti rostou v poslední době na území České republiky nové developerské projekty. Žádné rodinné domky či satelitní městečka. Developeři vsadili na hit, který se prosazuje ve světě a z počátku o něj byl velký zájem i u nás. Jde o supermoderní sídlištní komplexy, které mohou svým obyvatelům nabídnout veškeré komfort, který žádají. Ať už se jedná o garážová stání, vlastní parkovací místa, obrovské terasy nebo další vymoženosti.

Cena

Velkým problémem je však poměrně vysoká cena těchto domů a bytů v nich. Takovýto byt si do současnosti mohli dovolit jen lidé s nadprůměrnými příjmy anebo lidé, kteří byli ochotni se zadlužit a hotovost, která by vystačila na průměrný rodinný domek, vložily do menšího, avšak mnohem luxusnějšího bydlení. Možná nás však čeká změna.

Jelikož tato sídla zažila v minulých letech velký boom, mnoho developerských společností v nich spatřilo svou budoucnost a rozhodlo se investovat právě do nich, jelikož znamenaly dobře investované peníze s rychlou návratností. Byty v domech byly prodány ještě před samotnou dostavbou a lidé tzv. společnostem „trhali ruce“. Doba se však změnila, v současnosti je mnoho takovýchto staveb již dávno dostavěno a nejen, že nikdo nikomu netrhá ruce, ale byty čekají na své nové nájemce několik měsíců možná i let. Tato situace nenastala pouze v menších městech, ale postihla také naše hlavní město, město s největším výskytem lidí s nadprůměrnými příjmy, kteří jsou potencionálními nejčastějšími klienty. Podle průzkumů, které zveřejnila ČTK, je v současnosti na území hlavního města Prahy zhruba 3000 takovýchto luxusních bytů, které jsou dostavěné, neobydlené a na své nájemce marně čekají. Toto však není pro nastávající roky nejspíše poslední číslo, jelikož až dalších tisíc nových je v součastné době ve výstavbě a na jejich dokončení se soustavně pracuje.

Nyní se stává otázkou, jak developeři zareagují a zda je tato situace donutí byty zlevnit a poskytnou je jak soukromým zájemcům, tak realitním kancelářím za nižší prodejní cenu, ale s vidinou, že se minimálně zaplatí náklady a nebudou dále ztrátoví. V současnosti se developerům však příliš zlevňovat nechce, jelikož jejich kalkulace byly prováděny v době rozkvětu tohoto bydlení, a tak mají před očima velké ztráty, které by jejich firmy mohly utrpět. Přicházejí tedy pouze s „kosmetickými“ úpravami cen nebo s poskytováním různých výhod pro budoucí potenciální majitelé.

Vývoj situace

Tato situace je však nyní, jak se bude vyvíjet dále je v současnosti otázka nezodpověditelná. Z úst některých analytiků můžeme však již nyní slyšet, že developeři zlevňovat budou, donutí je k tomu totiž již téměř nulový zájem o tyto sice moderní a luxusní, na druhou stanu však předražené bydlení, které se stává spíše výdobytkem celebrit a znakem jakéhosi snobství. „Obyčejné“ lidi nejspíše nenavnadí ani myšlenka, že vedle nich bude bydlet některé z Miss nebo, že budou mít vyhřívanou garáž pro své auto, či terasu na střeše domu, které se svou rozlohou rovná jiným „standardním“ bytům.

Pokud ovšem máte dostatek financí a rozhodujete se pro koupi takovéhoto bytu, je nyní jedna z nejpříhodnějších šancí k nákupu, výběr je veliký, čekací doby nulové a developeři se budou předhánět, který Vám nabídne lepší nabídku. Spíše budete mít problém si z tak ohromného množství vybrat. Pokud na byt ovšem akutně nespěcháte, rozhodně se vyplatí ještě několik měsíců počkat a věřit prognózám, které říkají, že se bude zlevňovat.