Dětský pokoj - místo plné fantazie

Datum: 08.07.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Když sami zapátráme ve své paměti, zjistíme, že každý si velice dobře uchovává vzpomínku na svůj dětský pokoj. Místo, kde jsme se cítili bezpečně a uprostřed vlastního světa z hraček a knížek dle naší libosti. Nikdo nezůstane dítětem věčně a po čase sám pozná, jaké je to mít ratolest vlastní. Děti si ovšem pokojíček sami nezřídí a nesestaví, to zůstane na nás a našich schopnostech vytvořit pro svá dítka, ta pravá nefalšovaná království.

Dětský pokoj je jako byt v bytě. Pro dospělé prakticky zapovězené území, přesto tento hájený prostor bez nich jen těžko vznikne. Děti si to sice neuvědomují, ale to už je úděl dospělých oplývat trpělivostí a bez úhony projít nekonečným vysvětlováním. Při projektování pokoje pro děti je dobré pořádně načerpat inspiraci ve všech možných zdrojích. Tím je míněno veškeré dostupné materiály v katalozích či na internetu, prodejny pro tyto účely určené a v neposlední řadě neopominout osobní zkušenost, ať už naší či našich známých a přátel. Důležitou součástí finálního vzhledu je kladení důrazu na originalitu. Tedy inspirace ano, ale drobnými detaily umožnit vznik osobitého prostoru, který se líbí.

Dětská postel – bez ní to nikdy nepůjde

Dostat malé nezbedy do peřin je často nadlidský úkol. Aby se jim do postelí vůbec chtělo vracet, musíme učinit místa pro spánek dostatečně atraktivní. Nemusím jistě zdůrazňovat, že pestré povlečení s oblíbenými komiksovými či filmovými postavičkami zabere téměř stoprocentně a žádné dítko jistě neurazí. Samostatné postele či válendy chceme-li, se dají pořídit za rozumnou cenu a v provedení, které nám právě vyhovuje. Rozvětvené rodiny, kterých není zrovna málo budou preferovat možnost instalace patrových postelí, známých především pod názvem „palandy“. Palandy se v letech minulých často zhotovovaly svépomocí. Dnes se dají pořídit patrové postele vyvedené v rozličných barvách, efektně navržených pro správné klučiny či malé princezny, prostě dle potřeby těch nejmenších.

Nábytkem je také stůl. Ten psací…

S nástupem do školních lavic se naše ratolest přirozeně začne poohlížet po ideálním psacím stole se vším, co k němu náleží. Stolek nakonec pořizujeme my, ale rozhodně bychom se měli řídit přáním a potřebami dítěte, které bude na rozdíl od nás u psacího stolu trávit hodiny a hodiny času. Proto je důležité pokládat otázky a zjišťovat, než se zaobírat cenou či vhodností materiálu. Zároveň klást důraz na to podstatné, tedy variabilitou psací desky. Dítě roste a psací stůl musí růst spolu s ním. Takže určitě neváhejme a investujme do výškově nastavitelného stolu. Druhou a v žádném případě nepodstatnou podmínkou chytrého nákupu je kontrola nezávadnosti použitých materiálů, což by se nemělo týkat pouze psacího stolu, ale všech věcí bezprostředně se týkajících malého školáka.

Další nábytek, koberce a výzdoba

Nejen učením je zaneprázdněno dítě. Logicky přichází také čas her a odpočinku. Knihovny kombinované s dalším úložným prostorem se zdají být nejvhodnější variantou. Děti milují hračky a od plenek je také vyžadují jako odměnu. Automatické by mělo být vedení k pořádkumilovnosti, tudíž proto je potřeba dostatečný úložný prostor. Knihy jsou také moc důležité a potřebují své místo. Řešením mohou být i vestavěné skříně, ale s jejich využitím nelze počítat u dětí předškolního či raně školního věku. Spíše je ocení student či studentka, ale to už jsou děti na prahu dospělosti a mají jiné zákonitosti. Zůstaňme ještě v dětském světě, který zahrnuje i pestrobarevný koberec, který dokreslí báječný dětský pokoj. Existují stovky druhů veselých podlahových krytin, stačí jen vzít svou ratolest s sebou na nákup a máme při ruce toho nejerudovanějšího rádce. Na koberci mohou být další pestrobarevné sedáky, na zdi pestrobarevné plakáty a kalendáře… Dětský svět se dá vykouzlit jako mávnutím kouzelného proutku.