Dávejte pozor, kam si sedáte

Datum: 06.09.2011
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Zpravidla si dáváme velmi dobrý pozor, kam šlapeme. A ono není divu, protože vkročit rovnou do odkrytého kanálu, potulit se se sloupem nebo si to našinout rovnou do vedlejšího produktu psího metabolismu není určitě ničí představa šťastné cesty. Soustředit bychom se ovšem měli i na to, kam si sedáme. Řeč teď není o čerstvě natřených lavičkách a připínáčcích, které se kdysi skvěly na našich na židlích coby dar od našich pubertálních spolužáků bojujících s akné a nedostkem seberealizace. Tady jde o daleko zásadnější posezení, o to, na čem budeme sedět několik dalších let a na čem budeme prožívat mnohé chvíle svého života. Mluvit budeme o sedacích soupravách, sedáčkách nebo sofa, chcete - li.

Barvy a Materiály

Barvu sofa vybereme samozřejmě podle toho, jaké barvy jsme zvolili pro interiér. Obecně platí, že čím větší kus nábytku je, tím nekonfliktnější a umírněnější by měla být jeho barevnost, proto tak často vidíme bílou, krémovou a béžovou jako barvy zvolené pro velké sedací soupravy.

Při výběru materiálu sedačky, a to zejména jejího povrchu, hraje roli vícero faktorů: cena, přijemnost materiálu na dotek, eventuální pratelnost a vzhled. Za obecně nejluxusnější variantu jsou považovány sedačky kožené. Je ovšem pravda, že jsou velmi drahé a nejsou rozhodně vhodné do každého interiéru. Navíc se kůže v létě nepřijemně lepí, je ale jasné, že pokud si pořizujete koženou sedací soupravu, dost možná máte i klimatizaci, tudíž se touto problematikou nemusíte trápit.
Poměrně populární je v dnešní době kombinace masivu a potahů na ,,sedacích" částech. Zřejmě nejrozšířenější variantou je všeobjímající potah a kovové nožky respektive podložná konstrukce.

Sofa z budoucnosti

Převažujícím trendem ve věku technologiíí a zmatku jsou relativně strohá, moderní a pohodlná sofa. Sofistikovanost minimalistých sedaček spočívá paradoxně v jejich dokonalé jednoduchosti a dojmu naprosté kompaktnosti a čistoty. Jde o hru geometrie, barev a komfortu. Často se zde vystačí s kvádry, které jsou promyšleně poskládány a někdy ozvláštěny zajímavým geometrickým prvkem navíc.

Luxus v řešení i rozměrech

O luxusu byla řeč už v souvislosti s kůží, ale jsou i další věci, které sem můžeme přiřadit. Některé sedací soupravy jsou luxusní už svými rozměry, jednotlivé kusy (sofa, křesla, taburety atd.) lze pak poskládat k vytvoření dokonalého pohodlí pro sezení, čtení, popíjení, sledování televize a další aktivity, a to vše pro mnoho lidí naráz. K trochu luxusnějším prvkům můžeme počítat také polohovatelné opěry pro ruce.

Pro fajnšmekry se ovšem už vyrábějí sofa, jejiž převážná část svítí, celokovové sedačky či pohovky, které v sobě mají zbudované reproduktory použitelné například pro herní konzole.

Tipy pro nákup sedačky:

  • Vyberte vhodné rozměry a zbytečně to nepřehánějte (zohledněte jak cílové umístění, tak velikost pro ,,prostěhování" všemi dveřmi)
  • Zamyslete se nad pratelností potahů a zvažte povrchovou úpravu proti zašpinění, která se vyrábí
  • Vybírejte tak, abyste pak sedačku byli schopni sladit a vhodně nakombinovat s konferečním stolkem, křesly atd.