Co dělat, když náhle nemáte na splácení hypotéky

Datum: 28.01.2011
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Splácení hypotéky je neradostný a dlouhodobý proces, během něhož se může cokoli stát. Tudíž k situaci, kdy dlužíte, kam se podíváte, přijdete někdy doslova jako slepý k houslím a tenhle koncert se vám rozhodně nebude líbit. Pokud se ale dostanete do tísnívé situace, rozhodně není nutné si hned začít plést lano a vybírat dost odolný nosný trám, protože všechno se dá vyřešit. Proto nevěšte hlavu a podívejte se s námi co dělat, když nemáte na další splátku svojí hypotéky.

Prevence - pojištění schopnosti splácet

Samozřejmě nejlepší je počítat s možnými riziky dopředu a pojistit se na schopnost splácet. Pojistné se určuje buď jako procento z měsíční splátky, jako fixní měsíční částka nebo jako procento z nesplaceného zůstatku úvěru. Klasické pojištění pak zahrnuje případ smrti, trvalé invalidity i pracovní neschopnosti. Lze to samozřejmě rozšířit na častý důvod neschopnosti splácet, a to na ztrátu zaměstnání. Podívejme se ovšem hlavně na situaci pro případ, že jste si pojištění nesjednali.

Včas situaci projednejte s bankou

Jakmile je vám jasné, že další splátky hypotéky splatíte tak akorát ve snu, rozhodně s ničím neotálejte, protože šance, že se mraky rozestoupí a přitančí k vám kouzelný zlatý čuník s plnou brašničkou zlaťáků, je opravdu malá. Proto netravte čas obavami nebo planým sebeutěšováním a ihned vyražte věc řešit do svojí banky. Vyhledejte svého osobního bankéře, s kterým jste úvěr vyřizovali, a snažte se s ním najít řešení, které bude odpovídat vašim individuálním potřebám a možnostem. Není třeba se stydět, rozhodně nejste první ani poslední, kdo se dostal do podobé situace.

Možné způsoby řešení:

  • Restrukturalizace hypotéky
  • Odklad splátek
  • Zisk peněz z prostředků pro jiné účely
  • Prodej věcí (automobil, šperky atd.)
  • Přibrání spoludlužníka
  • Refinancování hypotéky
  • Pronájem či prodej nemovistosti

Probereme si některé blíže.

Restrukturalizace hypotéky

Jde o to, že si prodloužíte dobu splácení hypotéky, což logicky povede ke snížení měsíčních splátek. Samozřejmě takové řešení ve výsledku vaši hypotéku o dost zdraží.

Odklad splátek

Není samozřejmostí, že vám banka tento způsob záchrany povolí. Nicméně odklad splátek např. na půl roku může být vhodnou alternativou, pokud je vaše neschopnost splácet dočasná. Tedy například v případě, že jste ztratili zaměstnání, ale nemáte důvod pochybovat, že si brzy najdete jiné, případně už máte domluvený nástup jinde, který jen není okamžitý.

Zisk peněz z prostředků pro jiné účely

Máte - li například stavební spoření nebo penzijní připojištění, můžete vypovědět smlouvu a použít uvolněné finance. Nebudeme si nalhávat, že je to výhodné řešení, ale je to pořád lepší než skončit i s rodinou na ulici.

Krajní řešení: pronájem či prodej nemovistosti

Pokud máte možnost přechodně bydlet někde jinde (u rodičů, sourozenců, přátel, kteří jsou dočasně v zahraničí atd.), je pak možné vaši nemovitost pronajímat a z výnosů platit splátky hypotéky. Posledním řešením je potom prodej nemovitosti či převzetí hypotéky někým jiným a váš návrat do nájmu. Méně nákladnou variantou bude, pokud se s někým dohodnete, že převezme váš dluh, je to spojeno s menšími sankcemi ze strany banky než předčasné splacení.