Chcete dům? Začněte stavebním pozemkem

Datum: 09.03.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
Jedním z prvních kroků k pořízení nového domu je nákup stavebního pozemku, na kterém bude dům stát. Zajímá Vás, jak se takový správný pozemek vybírá? Na co si máte dát pozor a čemu se při výběru vyhnout?

Pokud máte již dopředu představu, jak bude váš dům vypadat, a jaké jsou Vaše možnosti, je ideálním řešením nákup pozemku a následná stavba domu na klíč. Při volbě této varianty potřebujete mít zajištěné financování. Potřebujete mít veškeré prostředky na celou stavbu již před jejím zahájením.

Koupě stavebního pozemku

Než však začnete s výběrem stavební firmy a projektu na váš dům, potřebujete najít ten správný pozemek. Je dobré skloubit tyto faktory:

  • lokalita, ve které se má pozemek nacházet
  • velikost kupovaného pozemku
  • váš finanční rozpočet.

Při koupi příliš drahého pozemku, budete muset slevit při stavbě domu a to není nejšťastnější řešení. Nalezení správné symbiózy mezi lokalitou, cenou a rozlohou není lehké, ale ani nemožné. Při hledání by vaše první kroky měly rozhodně směřovat na internet, kde najdete volné pozemky i s cenami. Tím si utvoříte lepší představu o současné situaci na trhu. Rozhodně využijte cenové mapy, ve kterých najdete aktuální ceny stavebních pozemků.

Prohlédněte si například stavební pozemky v Pardubickém kraji. Pestrou nabídku pozemků nabízí stavební parcely ve Zlínském kraji. Nejsou-li nížiny pro vás to pravé ořechové, jistě nepohrdnete nabídkou stavebních parcel v kraji Libereckém či na Vysočině.

Před koupí pozemku

Než se rozhodnete pozemek koupit, jeďte se na něj podívat, prohlédněte si i okolí a všechny dokumenty, které s pozemkem souvisí. Překontrolujte, zda je dobře přístupný z hlavní komunikace a zda je příjezdová cesta součástí pozemku, nebo je na ní vázáno věcné břemeno. Zda je, pozemek skutečně stavební parcelou zjistíte na místním katastrálním úřadě či stavebním odboru daného města. Vše si raději ověřte předem, než abyste později litovali.

Dalším důležitým kritériem, co se výběru pozemku týče, je poloha sítí, především elektřiny. Zjistěte, jak je to s vodou, jsou dvě možnosti - buď nechat vodu dovést z městského vodovodu, nebo provést vrt vlastní studny. Stejná řešení se nabízejí, i co se týká septiku. Nezapomínejte také na plynové sítě, které si ale pořizovat nemusíte - topit můžete pevnými palivy nebo elektřinou, záleží na vaší volbě.

Je velký rozdíl v ceně zasíťovaného a nezasíťovaného pozemku, proto si raději spočítejte, která varianta se vám vyplatí více.

Koupě stavební parcely

Při samotném nákupu stavební parcely, je několik možností. Nejlepší z nich je, pokud máte nějaké spoření či vlastní prostředky, financovat pozemek v hotovosti bez pořizování úvěru. Pokud však patříte mezi většinu a nemáte tolik finančních prostředků, je třeba zvolit financování pomocí úvěru. Při koupi stavebního pozemku je nejlepší forma financování pomocí překlenovacího úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření, kterými můžete financovat i celou stavbu domu. Tyto možnosti financování jsou výhodné především díky nízké úrokové sazbě a možnosti předčasného splacení.

Pořízení vlastního pozemku a stavba rodinného domu dle vašich představ se v dnešní době vyplatí především mladým párům do třiceti let. Ti většinou nemají problém získat úvěr na třicet let a výhodnou úrokovou sazbu. Hitem posledních let je konzultace všech těchto záležitostí s vlastním finančním poradcem. Mladí lidé si stále častěji pořizují vlastní bydlení v podobě nového domu a ve většině případů toto rozhodnutí konzultují právě s nezávislými finančními poradci.

Stavební pozemek a jeho koupě je v dnešní době jistou investicí, takže ať už se rozhodnete pro stavbu domu na klíč nebo tzv. „svépomocí", věřte, že se vám jednou vaše investice vrátí. Minimálně v podobě spokojeného rodinného života ve vašem vysněném domě.