Chaty a chalupy - kdo a proč je kupuje

Datum: 17.06.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
V několika posledních letech se opět vrací do módy chataření a chalupaření. Není to však koníček a hobby pro každého. Kdo jsou ti lidé, kteří si chaty kupují? Vždyť chatu by si mohl koupit každý, kdo na to má peníze. Ale proč by to dělal?

Kdo kupuje chaty a chalupy?

Už dávno není chataření a chalupaření dominantou pouze starších lidí, jak si někteří z nás myslí nebo ještě donedávna mysleli. Toto české klišé vzalo za své po pádu socialismu a nyní se ke slovu v chataření vrací střední věková kategorie. Chataři se nejčastěji stávají lidé, kteří už mají odrostlé děti, které nevyžadují neustálou péči. Lidé, kteří mají dobrou pracovní pozici, především v kanceláři a navíc mají stabilní pracovní dobu, které jim poskytuje volné víkendy, které chtějí strávit odlišně než dny všední, které jsou ve městě. Starší chalupy se stávají doménou mladších ambiciózních lidí, kteří mají dostatek financí na pořízení této nemovitosti a dostatek chuti nemovitost renovovat a upravovat k obrazu svému. Tyto nemovitosti se poté stávají místem, kde se mladí lidi setkávají a pořádají nejrůznější sešlosti.

Mám byt, chci chatu

Závistiví sousedé by mohli mít na mysli, že lidé, kteří v současnosti kupují chatu, mají peněz nazbyt a rozhazují. Ale není tomu tak. Jak již bylo řečeno, chaty kupují zpravidla lidé ve středním věku, kteří mají dostatek finanční hotovosti, ale především bydlí v bytě v panelovém domě. I proto je pro ně chata jedinou možností, jak o volných víkendových dnech odejít z města a užít si trochu přírody.

Do přírody, ale s komfortem

Všichni tito lidé, kteří se pro koupi chaty rozhodnou, si sice chtějí odpočinout od města a každodenních starostí, ale zároveň jsou zvyklí na jistý svůj standart, ze kterého nechtějí slevit ani při víkendovém odpočinku. Samozřejmým požadavkem se tak stávají splachovací záchody, teplá voda či elektrika, napojení na městské energetické řády a další. Postupně se k těmto požadavkům přidává satelit, pračka či další kuchyňské spotřebiče.

I v těchto poměrech jsou samozřejmě výjimky, kdy lidé chtějí být opravdu spojeni pouze s přírodou a chtějí si odpočinout od veškeré civilizace, zde se stávají řešením mnohé hájenky nebo jiné odlehlé stavby, kde „dávají lišky dobrou noc“.

Chata a byt nebo radši dům

Zde vyvstává další otázka. Nebylo by lepší namísto vlastnění bytu a chaty koupit rovnou dům a soustředit veškerou svou snahu a finance na jedno místo. Odpověď vyvstává z toho, proč chatu či chalupu kupujete. Pokud je důvodem to, že potřebujete vypnout a oprostit se od běžných denních starostí, není varianta s koupí domu tím pravým. Pokud však chcete koupit chatu jen proto, že máte touhu po zahradničení, po vlastním čerstvém ovoci či po tom, lehnout si na zahradu a mít zde vlastní bazén, je na místě zvážit variantu s domem. Pokud si spočítáte náklady na provoz dvou nemovitostí, připočítáte k nim pořizovací ceny, a další a další, vyjde z toho jediný výsledek. Tím výsledkem bude to, že vlastní dům není zkrátka tak nevýhodnou a drahou záležitostí, jak se může na první pohled zdát.