Cena nemovitosti: Jak ji správně stanovit?

Datum: 23.02.2011
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Budete prodávat byt, rodinný dům nebo stavební pozemek? Jednou z klíčových součástí prodejního inzerátu je cena nemovitosti, kterou pro laika není jednoduché odhadnout. Neměla by být příliš přemrštěná, aby neodradila potenciálního kupce, ani příliš nízká, abyste neprodělali. Jak správně stanovit cenu nemovitosti? Možností je hned několik!

Odhad nemovitosti přes internet

Internet se pro řadu z nás stal nepostradatelným pomocníkem – nakupujeme zde zboží a platíme přes něj své účty. Krom toho je i vhodným nástrojem pro bleskový průzkum trhu. Stačí zabrousit na realitní servery a prozkoumat inzeráty. Uděláme si tak alespoň základní představu o tom, za kolik se prodávají nemovitosti v našem okolí.

Odhad on-line za pár korun

Na internetu se také objevila služba www.odhadonline.cz nabízející odhad nemovitosti on-line za velmi přijatelné poplatek v řádech desítek korun. Ocení vám zde byt, rodinný i bytový dům, pozemek nebo chatu. Výhodou této služby je její rychlost, úspora času i peněz. Hlavní nevýhodou je však anonymita – odhad je dělán bez toho, aniž by odhadce nemovitost skutečně vyděl a vychází v podstatě jen z údajů (i když podrobných), které mu pošlete přes formulář.

Při odhadu nemovitosti on-line jsou zohledněny takové parametry jako je lokalita, stav budovy, její stáří, stav bytu, kvalita životního prostředí, občanská vybavenost, ale i například nezaměstnanost apod.

Cenové mapy nemovitostí

Pokud se rozhodnete pro odhad nemovitosti svépomocí, mohou být dobrým pomocníkem tzv. cenové mapy například www.cenovemapy.cz, www.cenova-mapa.cz, které vychází z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) a zohledňují data ze stavebních úřadů a katastrů nemovitostí.

Cenové mapy jsou v podstatě přehledy průměrných cen nemovitostí v obcích a městech a hodí se nejen pro prodávajícího, ale i pro potenciálního kupce, který si udělá představu, za kolik může pozemek, byt nebo dům v dané lokalitě pořídit.

Co ovlivňuje cenu nemovitosti?

  • lokalita a poloha nemovitosti
  • stav nemovitosti
  • životní prostředí
  • občanská vybavenost
  • sociální podmínky pro život (např. výše nezaměstnanosti)

Odhad nemovitosti od makléře nebo odhadce

Pokud si na odhad nemovitosti svépomocí netroufáte a internetu nedůvěřujete, můžete se obrátit na realitního makléře. Měl by vám poradit i v případě, že potřebujete skutečně jen odhad a nemovitost ve skutečnosti prodávat nechcete. V případě, že potřebujete odhad ceny bytu od soudního znalce, počítejte s tím, že zaplatíte poplatek ve výši několika tisíc korun. Konečná částka se odvíjí od druhu oceňované nemovitosti.

Tržní nebo odhadní cena?

Pozor na termíny! Odhadní cena je ta, kterou stanoví soudní znalec podle stanovených kritérií. Tržní cena je ta, za níž je nemovitost skutečně prodána a od odhadní ceny. Obě ceny se mohou lišit.