Bazény - v horku přijdou skutečně vhod

Datum: 16.07.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Už je to nějaký pátek, co nám zaklepalo léto na dveře a v poslední době nám pořádně zatápí. Každý má svůj způsob, jak se alespoň trochu ochladit. Pokud hledáme efektivní a zároveň efektní řešení je snadná rada ihned při ruce. Má to ale jeden malý háček. Pro náš záměr potřebujeme disponovat zahradou nebo alespoň terasou. Jestliže odpověď zní: není problém, výborně! Jestliže naopak, je nejvyšší čas sehnat dobrého souseda či známého!

Poslední dny jsou opravdu z kategorie tropických a výhled na další dny a týdny letního období hlásí setrvalý stav. Proto si představme možnosti, jaké se dají pořídit chladící spásy jinak řečeno bazény. Pokud náš bazén již dosloužil, máme představu o jiném či chceme prostě jen tak nabrat inspiraci, následující řádky jsou ty pravé. Bazény na zahradě nejsou již dlouhou dobu výsadou horních deseti tisíc nebo snobská záležitost. Naopak s rozšiřující nabídkou se možnost pořízení vodních radovánek na vlastním území výrazně otevřela široké veřejnosti. Nejzajímavějších variant je několik, pojďme si tedy prohlédnout, které to jsou a jakými vlastnostmi oplývají či nikoliv.

Nadzemní bazény - střízlivé osvěžení

Bazény z kategorie nadzemních se vyznačují jednoduchostí a minimální pracností při instalaci. Jejich provedení může být v oblíbeném plastu či spolehlivém kovu. Případně v kombinaci obou. Pokud někdo touží po luxusu i v této kategorii, vyrábí se varianta nadzemního bazénu z ocelového materiálu. Téměř všechny disponují pískovou filtrací či případně kartušovou filtrací. I přes důkladné filtrování je nutné vodu pečlivě sledovat a v nutných případech aplikovat krycí plachtu, což platí bez výhrady při zazimování bez deinstalace bazénu. Malou nevýhodou plastových bazénů je absence schůdků, které samozřejmě nepostrádají provedení v kovu. Nadzemní bazény se zpravidla vejdou do rozměrového rozptylu 5x1,5m, přičemž větší rozměr značí šířku, kratší výšku.

Nafukovací bazény - pokud nás prostor limituje

Oproti svým větším kolegům působí poněkud skromně, ale osvěžit umí stejně dobře. Navíc se obejdou bez většího prostoru, takže pro jejich umístění může posloužit i větší terasa. Přitom si zachovává užitné vlastnosti ostatních bazénů. I nafukovací bazén totiž může disponovat filtračním systémem za pomoci písku. Nehovoříme zde ovšem o dětských bazénech, které svým zařazením mezi nafukovací logicky patří. Naopak i nafukovací bazény mohou disponovat rodinnými rozměry při oželení patřičné hloubky. Málokdy totiž přesáhnou bazénovou výšku jednoho metru. Pro delší životnost se doporučuje neopomíjet prostředky bazénové chemie, jakými jsou chlorovací tablety či odstraňovač řas.

Zapuštěné bazény – zahradní obři

Skuteční králové mezi zahradními nádržemi. Kdo by si nepřál mít na zahradě takovou perličku. Vyznačují se ohromnou variabilitou zpracování. V praxi stačí vybrat příhodné místo a bazén nám odborná firma či spolehlivý profesionál sestaví na míru podle potřeby. Samozřejmě je potřeba učinit řádnou stavební přípravu, ale když je po pár týdnech vše připravené a naplánované, dílo je hotové jako mávnutím kouzelného proutku. Materiál vhodný na zapuštěné bazény je různý. Není problémem použít sklolaminát, termoplastové panely či dokonce polystyrenové tvárnice. U zapuštěných bazénů disponujeme navíc tou výhodou, že dokonaná práce vydrží bez problémů desítky let bez dalšího odborného zásahu. Výběr toho nejvhodnějšího příslušenství a barevného provedení, které se přesně strefí do našeho vkusu je pochopitelně samozřejmostí u všech zapuštěných bazénů. To pravé ochlazení si jistě najde každý, stačí se jen správně rozhlédnout.