Bazény, který je ten pravý - 1. díl - Podzemní bazény

Datum: 30.06.2010
  | 
Kategorie: Realitní průvodce
 |  
Publikoval: David Svoboda
Pro obyvatele panelových domů to znamená vyrazit na koupaliště, k rybníkům nebo na jiná místa určená kde koupání. Pro ty šťastnější, kteří mají rodinný domek, to znamená vrhnout se do svého bazénku. Co když ale bazén ještě nemáte, ale rozhodli jste se letošní rok pro změnu. Na trhu je v současnosti několik různých technologií, vztahujících se k výstavbě bazénů, a také mnoho nadzemních či podzemních variant. Která je ale pro Vás ta pravá.

Dnešní článek bude věnován různým variantám bazénů podzemních, tedy bazénům finančně nákladnějším, avšak trvalým.

Samostatné ocelové kontrukce

Výhodou této varianty je rychlá instalace bazénu, která netrvá ani týden, není náročná na prostor a nepotřebuje betonáž. Instalace spočívá ve vyhloubení jámy, postavení obvodové kostry, položení podlážky a bazénové fólie. Následuje olemování speciálními prvky a poté jen samotné doladění a přidání dalších doplňků. Materiál, ze kterého jsou tyto bazény vyrobeny je velmi odolný za všech podmínek. Filtrace bývá k těmto druhům bazénů již přeinstalována, a proto vám zaručuje jednoduché ovládání a údržbu.

Betonové bazény

Konstrukce bazénu je dána železobetonovou vanou, která je velmi odolná. Zevnitř je tato vana potažena bazénovou folií, stejně jako u předchozího případu. Tyto fólie jsou dodávány v mnoha barvách a vzorech. Pod fólii se ještě navíc montuje speciální protiplísňová textilie. Výhodou betonových bazénů je jejich variabilita, co se týče tvaru a možnost umístění v jakémkoliv prostoru. Nevýhodou je delší instalace.

Plastové bazény

Tyto bazény jsou určené pro zapuštění do země a obetonování. Plast má sílu cca 0,5cm, je odolný proti UV záření a je samozřejmě zdravotně nezávadný. Desky bazénu jsou svařovány horkovzdušnou technologií. K těmto bazénům se dodává také tepelná izolace, která brání přechodu tepla z vody do okolí. Položení plastového bazénu je celkem náročné jak na prostor, tak na čas. Počítejte zde také s přítomností těžké techniky, která až na místo celý bazén přiveze. Tato technologie je také celkem náročná na předpravu terénu.

Polystyrénové bazény

Bazény postavené z polystyrenových tvárnic jsou na českém trhu poměrnou novinkou. Stavba tohoto bazénu je celkem časově i prostorově nenáročná. Materiál má velmi dobré izolační schopnosti, je odolný vůči poškození a „velmi pomalu stárne“. Po vystavení základního tvaru bazénu je vylit betonem a pokryt folií. Vzhledem k tomu, že tento systém je novinkou, je zde možnost využití poměrně výhodných zaváděcích cen.

Materiál, ze kterého bude Váš nový bazén, byste neměli vybírat pouze podle ceny a podle toho „jak se Vám líbí“. Je zde také velmi důležité zvážit prostor a také terénní úpravy, které budou stavbě vašeho bazénu předcházet. Pokud by se Vám do žádné velké přestavby nechtělo, je zde pro Vás na výběr široké spektrum bazénů nadzemních.